Месец май е обявен от Световната здравна организация за месец за осведомеността за меланом – най-агресивният вид рак на кожата. Известно е, че годишно около 600 човека в България се диагностицират с малигнен меланом. В САЩ се диагностицират над 200 000 нови случая годишно с над 8000 смъртни случая, а в ЕС страшната диагноза чуват над 100 000 човека годишно и има над 15 000 смъртни случая, свързани с това заболяване. Наблюдава се тревожна тенденция за нарастване на заболеваемостта с 3-5 % ежегодно в цял свят, включително и у нас. По този повод разговаряме с доц. Наталия Чилингирова, началник на Комплексния онкологичен център на ,Сърце и Мозък‘ Плевен.

- Доц. Чилингирова, наблюдава ли се подмладяване на болестта и какви тенденции се наблюдават през последните години по възрастови групи?


- Да, за съжаление през последните години наблюдаваме тревожна тенденция за „подмладяване“ на меланома. Все по-често се диагностицират млади хора, включително такива под 30 години. Основната причина за това е прекомерното излагане на слънце още в детска възраст, както и използването на солариуми. В миналото меланомът беше типичен за хора над 50-60 години, но вече не е така. Съвременните епидемиологични данни показват увеличение на случаите сред млади хора. Затова редовните профилактични прегледи имат своето ключово значение и не бива да се подхожда лекомислено към прекомерното излагане на слънце без слънцезащитен фактор.

- В този ред на мисли кои са рисковите фактори?
- Основният рисков фактор е прекомерното и незащитено излагане на ултравиолетова (UV) радиация – както от слънцето, така и от изкуствени източници, като солариумите. Други рискови фактори са светъл тип кожа, множество бенки (особено ако са нетипични), фамилна анамнеза за меланом, както и анамнеза за тежки слънчеви изгаряния в детска възраст. Генетичната предразположеност макар и в малък процент също играе роля.


- Какви са симптомите и кога се проявяват те?
- Меланомът най-често започва като промяна в съществуваща бенка или поява на нова, нетипична лезия по кожата. Трябва да ни алармира всяко изменение в цвета, формата, размера или контура на бенка. Сърбеж, кървене, възпаление или асиметрия също са предупредителни знаци. Именно затова е важно редовното самонаблюдение и профилактичен преглед при oнкодерматолог. При напреднало заболяване симптомите обичайно се свързват със засегнатите от метастазите органи и системи в тялото.

- В коя област на кожата най-често се установява меланом?
- При мъжете най-често се открива по гърба, а при жените – по долната част на краката. Но на практика меланомът може да се появи навсякъде – включително по скалпа, под ноктите, в лигавиците и дори в окото. Именно тази „непредсказуемост“ прави заболяването такова предизвикателство за специалистите.

- В какво се изразява мултидисциплинарният подход за диагностициране и лечение на меланом в ,Сърце и Мозък‘ Плевен?
- В ,Сърце и Мозък‘ Плевен залагаме на тясно сътрудничество между различни специалисти – дерматолози, онколози, патолози, хирурзи и специалисти по образна диагностика. Това позволява бърза и точна диагноза, навременно планиране на лечението и проследяване на пациента. Осигуряваме персонализиран подход и използваме всички съвременни терапии – включително таргетна и имунотерапия. Това значително повишава шансовете за успешно лечение. Проследяването на пациентите също се извърша спрямо съвременните стандарти.

– Лечимо ли е заболяването и трябва ли да бъде приемано като фатална диагноза?
- Меланомът категорично е тежка диагноза, но не бива да се приема като автоматично фатална такава. Открит в ранен стадий, той е напълно лечим в над 90% от случаите. Проблемът е, че често се диагностицира късно и в напреднал стадий. Затова ключово значение има ранното откриване. Но както вече споменахме съвременната медицина се развива, разполага с мощни съвременни оръжия в борбата с меланома – както хирургично, така и с медикаментозно лечение, освен това се разработват все по иновативни лекарства за лечението му.

- Има ли  профилактика и в какво се изразява?
- Ключовата роля за успех в борбата с това заболяване е именно профилактиката. В България и в Европа има редица инициативи за профилактика и ранна диагностика, както и се провеждат локални кампании за безплатни прегледи на кожата.  Но най-важните елементи остават образованието относно рисковите фактори и симптомите, редовни дерматологични прегледи, тъй като здравето е преди всичко лична отговорност. Важно е да се насърчава използването на слънцезащитни продукти и избягване на солариуми. В ,Сърце и Мозък‘ Плевен също провеждаме профилактични кампании и обучаваме пациентите как сами да следят кожата си.