На 8-ми септември се отбелязва Денят на международната солидарност на журналистите. Той се чества за първи път през 1958 година, по решение на Международната организация на журналистите.

Повод става екзекуцията на чешкия журналист, публицист, общественик и антифашист Юлиус Фучик, по време на Втората световна война.

Заключителните думи "Хора, бдете!" от неговия “Репортаж, писан с примка на шията”, който той написва в парижки затвор, са завет към човечеството, актуален и днес!

Журналистът е човек, който се занимава с журналистика, събирането и разпространението на информация за обществени явления, тенденции, важни теми и хора.

Терминът възниква в ранния XIX век, когато означава само хора, пишещи за периодични издания (или журнали). Много хора приемат журналиста и репортера за едно и също нещо. Но репортерът е само един от видовете журналисти, наред с фотографите, колумнистите, главните редактори и т.н. В днешното общество журналистът е придобил особено място в съзнанието на хората. От него се очакват професионализъм в предаването на събития, безусловно придържане към истината и журналистическа етика.

Журналистиката е развила разнообразни етични норми и стандарти. Обективността и липсата на пристрастия са от първостепенно значение и важност./Уикипедия/