В началото на правителственото заседание премиерът акад. Николай Денков поздрави българите по повод Денят на народните будители и припомни творбата на Алеко Константинов „Бай Ганьо прави избори”.

"През 1895 г. един друг будител - Алеко Константинов, написва, за съжаление своята все още актуална творба, "Бай Ганьо прави избори". Бъдещето на България зависи от това кой избор ще направим - дали ще следваме примера на нашите будители, или примера на Бай Ганьо и Андрешко. Много се надявам да направим правилния избор", посочи Денков. 

Той каза още, че Денят на народните будители е "празник, който ни обединява чрез имената на Св. Иван Рилски, Кирил и Методий, Патриарх Евтимий, нашите герои от Възраждането и Освобождението".

По думите му това е ден, който обединява всички българи и трябва да преклоним глава пред тези хора. Това, което сме ние българите, до голяма степен се дължи на техните дела, заяви министър-председателят.

"Трябва да благодарим и на един министър на просвещението, който преди 101 години е видял колко е важна ролята на тези символи, примери, които ние трябва да носим в душите си - министърът на просвещението Стоян Омарчевски, който е предложил на Народното събрание това да стане официален национален празник на България", заяви министър-председателят.

На 1 ноември честваме Деня на народните будители, който има дълбоко значение за българския народ. Този ден отбелязва пробуждането на националното самосъзнание и раждането на съвременната българска идентичност. В тази статия ще навлезем в историческия контекст, ще изследваме многостранните аспекти на този забележителен празник и ще разсъждаваме върху продължаващата му актуалност в съвременното българско общество.

Корените на Деня на народните будители се търсят още през 19 век – период, през който България е под османско робство. През това време се очертава група от интелектуални елити, известни като „Българи будители” или „Народни будители”. Тези личности изиграха пионерска роля във формирането на културната и национална идентичност на българския народ.

Народните будители се стремят да възродят и запазят българския език, литература, история и традиции, потиснати от годините на чуждо господство. С неуморните си усилия те се стремят да вдъхнат чувство на национална гордост и идентичност сред българското население, което в крайн

Денят на народните будители символично напомня за устойчивостта, интелектуалната мощ и културното пробуждане на българския народ. Той стои като свидетелство за колективното съзнание и националния дух, възникнали през този критичен период от историята. На този ден не само се почитат самите народни будители, но се отдава почит и на всички борци за съхраняването на българската култура и утвърждаването на независима нация.

Решаваща роля в честването на Деня на народните будители заема образованието. Училищата в цяла България включват специални уроци и дейности в своите учебни програми, като се фокусират върху историческия контекст и значението на този ден. Като предават знания и разбирания за народните будители, педагозите целят да възпитат чувство на национална гордост и да насърчат подрастващото поколение да цени своите културни корени.

Чрез образователни инициативи българските младежи научават за борбите и постиженията на своите предци, насърчавайки дълбока връзка с тяхното наследство. Тези познания дават солидна основа за съхраняване и популяризиране на българската култура, гарантирайки пребъдване на наследството на народните будители.

Денят на народните будители в България е знаменателен повод за отдаване на почит към интелектуалните колоси, поставили началото на културния ренесанс на нацията. Той напомня за устойчивостта и решимостта на българския народ да съхрани своето културно наследство и да утвърди своята национална идентичност.

Празнувайки този ден, българите почитат миналото си, празнуват настоящето си и вдъхновяват бъдещето си. Денят на народните будители е доказателство за силата на знанието, силата на единството и непреходния дух на един народ, който не иска да бъде помрачен от историята. Той служи като фар за вдъхновение за българите да прегърнат своето културно наследство и да продължат наследството на онези, които проправиха пътя за пробуждането на нацията си.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм