Духовността, просветата и родолюбието са в основата на напредъка, единството и силата на нацията. Това заяви президентът Румен Радев в своето приветствие за Деня на народните будители в Гербовата зала в Президентството.
"Вече повече от век 1 ноември ни припомня светлия пример на най-достойните представители на нашия народ – възрожденци, книжовници, просветители и артисти, вградили своя дух в бъднините на България. Личности, които с думи, знание, талант и пример будят сърцата и душите на българите", посочи още Радев.
По-рано пред сградата на президентската институция се състоя церемония по издигане на националното знаме на България.
Президентът Румен Радев прие строя на Националната гвардейска част. Сред присъстващите на церемонията са председателят на Народното събрание Росен Желязков, премиерът акад. Николай Денков, кметът на София Йорданка Фандъкова, министри, военни, духовници и граждани.
На 1 ноември честваме Деня на народните будители, който има дълбоко значение за българския народ. Този ден отбелязва пробуждането на националното самосъзнание и раждането на съвременната българска идентичност. В тази статия ще навлезем в историческия контекст, ще изследваме многостранните аспекти на този забележителен празник и ще разсъждаваме върху продължаващата му актуалност в съвременното българско общество.
Корените на Деня на народните будители се търсят още през 19 век – период, през който България е под османско робство. През това време се очертава група от интелектуални елити, известни като „Българи будители” или „Народни будители”. Тези личности изиграха пионерска роля във формирането на културната и национална идентичност на българския народ.
Народните будители се стремят да възродят и запазят българския език, литература, история и традиции, потиснати от годините на чуждо господство. С неуморните си усилия те се стремят да вдъхнат чувство на национална гордост и идентичност сред българското население, което в крайн
Денят на народните будители символично напомня за устойчивостта, интелектуалната мощ и културното пробуждане на българския народ. Той стои като свидетелство за колективното съзнание и националния дух, възникнали през този критичен период от историята. На този ден не само се почитат самите народни будители, но се отдава почит и на всички борци за съхраняването на българската култура и утвърждаването на независима нация.
Решаваща роля в честването на Деня на народните будители заема образованието. Училищата в цяла България включват специални уроци и дейности в своите учебни програми, като се фокусират върху историческия контекст и значението на този ден. Като предават знания и разбирания за народните будители, педагозите целят да възпитат чувство на национална гордост и да насърчат подрастващото поколение да цени своите културни корени.
Чрез образователни инициативи българските младежи научават за борбите и постиженията на своите предци, насърчавайки дълбока връзка с тяхното наследство. Тези познания дават солидна основа за съхраняване и популяризиране на българската култура, гарантирайки пребъдване на наследството на народните будители.
Денят на народните будители в България е знаменателен повод за отдаване на почит към интелектуалните колоси, поставили началото на културния ренесанс на нацията. Той напомня за устойчивостта и решимостта на българския народ да съхрани своето културно наследство и да утвърди своята национална идентичност.
Празнувайки този ден, българите почитат миналото си, празнуват настоящето си и вдъхновяват бъдещето си. Денят на народните будители е доказателство за силата на знанието, силата на единството и непреходния дух на един народ, който не иска да бъде помрачен от историята. Той служи като фар за вдъхновение за българите да прегърнат своето културно наследство и да продължат наследството на онези, които проправиха пътя за пробуждането на нацията си.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts