Слушайки твърденията на политиците по медиите, започвам да се съмнявам в това, което виждам. Убеждават ни, че морската вода е сладка, докато всички знаят, че тя е солена. Наблюдавам, как всички уж добри промени се правят за да паснат на новите и старите лица във властта. А тя, както винаги се слива в хомогенна смес. Как всички, докато твърдят, че работят в името на народа, една сравнително голяма по територия държава в Европа, с всички природни ресурси, се опитва да открие ново дъно по стандарти? На този въпрос търси отговор д-р Зияд Ел Масри в рубриката на Дарик „Гражданско общество“.  

И допълва: Същите политици, които преди две години твърдяха, че президентската институция е най-сигурната и най-добрата, сега са срещу нея. Обединението на политическите сили срещу президентската институция с мотив, че това е добро за България звучи обидно несъстоятелно, твърди той.

Номинацията на Десислава Атанасова за конституционен съдия.

Има ли някой в държавата, който да мисли, че една от най-ярките политически фигури в ГЕРБ, за едно денонощие стана надпартийна и няма проблем да оглави институция, която представлява върховната власт? Каква е нейната правна история? Още по-интересното е, че я подкрепят именно тези, които до вчера се бориха срещу статуквото. Докато всички говориха, как управляващите трябва да си ходят вкъщи, даже ги заплашваха със затвор, сега се оказва, че всички около тях им дават още по-голяма сила“.

Глас политически – глас народен

„Всеки, който има различни твърдения от тези, които управляващите заявяват се определя като враг на Европа и НАТО. Свидетели сме скандали за имоти, инфраструктура, продажба на фирми – те не се коментират. А преди две години тези скандали щяха да обикалят цялата страна. Сега има мълчание, а управляващите са прави за всичко.

Друг белег, че се връщаме в по-лошия сценарий от 90-те години на миналия век е маниерът, който се налага към опозиционни мнения: Кой не скача е червен! Ако не си с управляващите, си враг на България. Всъщност, ситуацията съвсем не изглежда така по света. Великобритания излезе от ЕС, но не беше обявена за враг на Европа. Доналд Тръмп като президент беше заявил, че ще иска излизане от НАТО, ако държавите членки в ЕС не започнат плащания. Беше ли обявен тогава президентът на САЩ за враг? Не. И в двата случая става въпрос за приоритет на национални интереси. Но за жалост, аз не съм видял това да се случва в нашата страна“, каза още д-р Зияд Ел масри.

Атлантически и европейски ориентирани сме. Точка.

„Нашите политици ни казват какви сме – ние сме атлантически и европейски ориентирани. А тези, които не сме. Навън ли ще ни изхвърлят? А тези думи излизат от устата на хора, които развалиха предприятия и са обект на трансатлантически разследвания. А днес се изказват като единствена и най-висока инстанция. Другите говорят за битка с корупция, а не видяхме за две години едно дело да е започнало по тяхна инициатива. Да не го говоря, че за тези години  няма политик, дори чиновник осъден за корупция. Просто от тортата се подготви още едно парче за новата партия. Ако президентът си направи партия, пак ще е същото. Влязат ли в блатото, всички се претапят в обща маса“, твърди собственикът на първата частна болница у нас.  

По думите му, проблемът не е в конкретни хора, а в модел на управление, който става все по-удобен за злоупотреби и корупция.

„Докато партиите влизат във властта и стават поредните зависими, ще повтаряме до пълно извращение и унищожение сценарият, който прави страната ни бедна, непривлекателна за инвеститори, обрана, а хората унижени. Това е режим, който е време да бъде сменен и за това отчаяно се нуждаем от свикване на Велико народно събрание. Не само от партийни лидери, а от младите, успешните, интелигентните хора на България. Друго не може да ни помогне. Сценарият не се повтаря от преди 34 години, изражда се. Държава, която е по-голяма от Белгия, Холандия, Дания, Швейцария, Австрия, по-богата на ресурси от тях затъва и се унищожава, защото отвращението на самите граждани вече е преляло в апатия.

Не може от десетилетия да си измиваме ръцете с комунизма, Германия точно 10 години след войната върна авторитетът си на световна сила на икономическия пазар. Ние зад какво се крием?“, пита още д-р Зияд Ел Масри.

Цялата тема, чуйте в звуковия файл: