На 17 май отбелязваме Световния ден за борба с артериалната хипертония — едно от най-разпространените и същевременно подценявани заболявания в съвременния свят. Наричана често „тихият убиец“, хипертонията може дълго време да протича безсимптомно, а в същото време да уврежда сърцето, мозъка, бъбреците и съдовете.

Добрата новина е, че в повечето случаи високото кръвно налягане може да се контролира успешно – чрез здравословен начин на живот и медикаменти. Ограничаването на солта, редовната физическа активност, отслабването при наднормено тегло и разбира се, редовен прием на подходящата антихипертензивна терапия – това е златният стандарт в лечението.

„Въпросът е какво се случва, когато въпреки всичко кръвното пак остава високо? Около 10-15% от пациентите страдат от т.нар. „резистентна хипертония“ — кръвното им налягане остава високо, въпреки приема на поне три различни медикамента в адекватни дози, един от които е диуретик. За тези случаи в съвременната кардиология съществува допълнителен метод – ренална денервация”, информира д-р Денис Николов, инвазивен кардиолог в ,Сърце и Мозък’.

„Ние успешно въведохме нов метод за лечение на пациенти с трудноповлияваща се хипертония. Реналната денервация е минимално инвазивна процедура, при която с помощта на специален катетър, артерията на крака, се достига до бъбречните артерии и с леко нагряване се „изключват“ малки нервни окончания около тях. Тези нерви участват в повишаването на кръвното налягане – прекомерната им активност е част от проблема при резистентната хипертония”, обяснява д-р Николов.

Процедурата трае между 30 и 60 минути, без хирургичен разрез, с кратък болничен престой. Резултатите от клинични проучвания при подходящи пациенти показват значимо и трайно понижение на стойностите на артериалното налягане.

„Целогодишно в ,Сърце и Мозък’ се организират училища за пациенти със сърдечносъдови заболявания, изнесени прегледи и изследвания, въвеждаме нови технологии в диагностиката и лечението, защото грижата за здравето на пациентите ни е постоянна, а не кампанийна“, категоричен е д-р Николов.

На снимката: Д-р Денис Николов заедно с д-р Павлин Павлов и д-р Йордан Красналиев по време на операция