Деменциите – безмилостният враг, който ограбва спомена не само на човека, а и самата му самоличност, има много проявления.

Според Петя Кирилова и Антонио Перез от фондация „Невроезикова превенция срещу Деменции това значимо в цял свят заболяване засяга все по-млади хора.

Цялото интервю с тях можете да чуете в звуковия файл под снимката:

„Ако преди се говореше, че жертви на тези заболявания са хора над 50, то след пандемията засегнати от деменции са все по-млади, дори на възраст около 25 години“, сподели пред Дарик Петя Кирилова.

Ето защо Фондацията успешно извършва курсове в Бургас за подобряване на чуждоезиовите умения, чрез забавно обучения на испански.

По този начин вече са достигнати близо 100 души, разпределени в пет групи, а най-възрастният е 85-годишен ученик. Програмата на Фондацията се прилага за първи път у нас. Базирана е на това мозъка да изгражда неврони вериги, а не да ги губи.

Курсовете са безплатни и дават на възрастните хора нещо много повече от знания – възможност за пълноценни преживявания и общуване с други хора.

Проблемът на организаторите от фондацията е, че липсват дарители за да може програмата им да обхване повече хора. 

„Много важна част от предпазването е социалният контакт на тези хора. Те имат нужда да общуват, да споделят. Това е общовалидна истина. Нашият метод за подмладяване на ума е чрез изчуване на испански език. Правим го по един забавен начин, чрез музика, стихове и свободни разговори. И тъй като работим в колаборация с Малага, Испания имаме и курсисти, които успяха да практикуват своите знания в испаноезична среда по време на посещение там. За нас с Антонио беше важно да изградим този мост между България и Испания, но най-вече между възрастните хора от двете държави. Да им дадем възможност те да общуват като още един стимул за изучаване на езика“, поясни Петя Кирилова.

Съдружникът й в благородното начинание, Антонио Перез е посветил голяма част от времето си на метода, който се прилага в Испания. „Това е обществено значим проблем, а хората страдащи от деменции имат нужда от социална подкрепа. В България има малко информация за заболяването, а добрата информираност е базата на превенцията. Затова много благодарим за подкрепата на Община Бургас, която не е безразлична към проблема, на фондация „Бекаусе“ в София, която подкрепи нашата дейност и на Социалното министерство, от където получихме лиценз за това, че програмата ни работи като терапия“, сподели той.

„Рецепти за спомен“ е името на най-новия проект на

фондация „Невроезикова превенция срещу Деменции“. Това е кулинарен конкурс, чрез който се цели да се съхрани не само добрата памет, но и най-добрите рецепти за следващите поколения. Участва се със стара рецепта, предадена от по-стари поколения, със снимка и кратка история. Събитието се прави съвместно с гимназията по Туризъм в Бургас, чиито преподаватели са в компетентното жури.

За събитието можете да разберете повече като кликнете ТУК.