На 5 юли, в „Двореца“ ще бъде открита изложба #WeTheArtists на Хесус Азог, която се реализира в сътрудничество смежду Културен институт Сервантес – София, и ДКИ КЦ “Двореца” – Балчик. Изложбата пристига в белокаменния град след успешно представяне в Брюксел и може да бъде разгледана в галерия “Тунела”, от 5 юли до 12 юли. #WeTheArtists е проект, който навлиза в същността на ролята на артиста в днешния свят. Той поставя въпроси, които вълнуват човечеството от векове: Какво е изкуство? Как можем да го дефинираме? Докъде се простира обхватът му? Авторът на тази модерна инсталация се стреми да представи нов поглед върху безграничните възможности на изкуството, зследва нови пътища за изразяване, развитие и взаимодействие между изкуството, технологиите и публиката. Самото произведение на изкуството не е фиксирана единица, а по-скоро течен процес. Той се развива, трансформира и се включва в непрекъснато пътуване на отдих и открития, водени от интерпретацията на зрителя.

Също на 5 юли, в Каменна зала се открива Седмица на чилийската култура.

На 8 юли, от 21.00 ч., на откритата сцена пред „Двореца“ солисти, хор и оркестър на „Държавна опера“-Варна, ще изпълнят операта „Дон Паскуале“ от Гаетано Доницети: диригент – Светослав Борисов, режисьор – Сребрина Соколова, сценография – Елена Иванова, хореография – Надя Димкова, диригент на хора – Надежда МакКюн, в ролята на Дон Паскуале ще бъде Деян Вачков, Норина – Илина Михайлова, Ернесто – Рейналдо Дроз, Доктор Малатеста – Свилен Николов, Нотариус – Петър Петров. Жизнерадостната белкантова творба на Доницети оживява за четвърти път на варненската оперна сцена през 2023 г. Маестро Светослав Борисов пристига от Германия, за да надгради своя успех от предишния „Дон Паскуале“, за който сега режисьорката Сребрина Соколова предлага нов прочит. Темата за стар ерген, който иска да си намери млада жена, но бива измамен е много популярна още от времето на commedia dell’arte и е използвана като сюжет от много композитори на комични опери. Прочут с бързината и лекотата, с които композира творбите си, Доницети създава „Дон Паскуале” само за 11 дни, а оркестрацията - за 8. Премиерата на произведението е в Париж, на 3 януари 1843 г. Творил в постоянна надпревара с Росини и Белини, Доницети е един от тримата големи италиански романтици, чието белкантово творчество бележи разцвета на италианската музика в първите десетилетия на XIX век. Творбите му дишат с духа на новото време, звучат с народнопесенни интонациии и – не на последно място, разкриват най-добрите страни от таланта на певците.

На 15 юли, от 20.30 ч. Мария Сапунджиева, Христо Гърбов и Мариана Миланова ще представят постановката „Петък 13-ти“ от Жан-Пиер Мартинез, режисьор Геогри Кадурин. Тринайстият петък носи радост за някои – британците основават първото нудистко дружество, патентован е акордеона, Галилей открива спътник на Юпитер, а Франклин произнася прочутата си реч, че нищо не е сигурно, освен смъртта и данъците. Други пък, строят небостъргачи без 13-и етаж, хотелите се отказват от 13-та стая, а Формула 1 никога не използва болид с номер 13. Страхът от този ден сковава милиони хора. Какво ли ще донесе той на Джон и Кристи, които с нетърпение очакват двама свои семейни приятели? Зрителите ще разберат на сцената на „Двореца“-Балчик.

На 15 юли, от 17.00 ч., в галерия “Тунела” ще бъде открита изложба „Вдъхновения“ на художника Сечкин Хаджъсюлюш, чиито творби са непрекъснато възпяване  и опоетизиране на българската природа (и най-вече на Добруджа и Лудогорието), чиято вечност е непреходна и чиято красота е неподвластна на сезоните. В творбите си Хаджъсюлюш са ориентира главно в маслената живопис, експериментирайки  с нови похвати, поднесени с чисто живописно усещане и мощност на цвета. Творейки в различни жанрове, използва разнообразни живописни и графични техники, а вдъхновението му идва от природата, абстрактното и декоративното изкуство, древните митологии, литературата и съвременността. Сечкин Хаджъсюлюш се вдъхновява от неизчерпаемия източник за творчество като бит, култура и природа на България. Впечатлява се изключително от природните пейзажи и уникалната възрожденска архитектура. Рисува основно пейзажи, портрети, фигурални композиции и натюрморти – без да се ограничава в жанрова рамка.

На 16 юли, от 19.00 ч., в „Двореца“ ще звучи класическа музика - Мартин Пантелеев и cтрунен квартет “Добрич” ще представят концерт “Класически шедьоври” - музикално пътуване из красотата на класическата музика. В програмата са включени: Пахелбел – Канон, Моцарт - “Малка нощна музика”, Вивалди - “Лято”, Дворжак - Славянски танц No. 2, Чайковски - “Валс” из струнна серенада оп.47 Сарасате - “Хабанера”, Масне - “Размишление”, Шостакович - Валс No. 2, Брамс - Унгарски танц No. 5. Концертът ще се проведе на Нимфеум. Входът е свободен!