Трима млади лекари от клиниката по кардиология в ,Сърце и Мозък‘ взеха активно участие и се представиха блестящо в 11-тото издание на Софийските дни по ехокардиография на 11 и 12 април в столицата. Д-р Мартина Самарджиева, водещ специалист и началник на отделение, бе лектор на събитието с презентация на тема: „Образни методи за оценка на митрална клапа“. Пред повече от 500 участника тя представи основните образни методики за оценка на митралната клапа - трансторакалната и трансезофагеалната 2D и 3D ехокардиография, компютърната томография и ядреномагнитния резонанс на сърце за по-детайлна оценка.

И тази година лекар от отделението взе престижна награда. Д-р Теодора Стаменова, специализант в клиниката, зае второ място за най-добър клиничен случай на сесията за клинични случай „Candle light session“. “Случаят, който тя представи, е изключително  иновативен и е поредното доказателство за успеха на  мултидисциплинарния екип от специалисти – кардиолози, кардиохирурзи и специалисти по образна диагностика във високотехнологичната болница ,Сърце и Мозък‘“ , информира д-р Самарджиева.

Темата беше “Транскатетърно затваряне на междупредсърдна комуникация. По-добре късно отколкото никога“.

„В клиниката ни постъпи 46 г. пациентка с чести епизоди на сърцебиене, причерняване пред очите, световъртеж, гадене, чувство за затопляне на главата и изтръпване на тила.  По време на хоспитализацията при пациентката се откри наличие на персистиращ овален отвор (PFO). Той е най-честата анатомична причина за междупредсърден дефект, среща се при една четвърт от населението. Обикновено протича безсимптомно, но може да причини парадоксална емболия, проявяваща се като инсулт, транзиторни исхемични атаки(ТИА) или периферна исхемия. 

След провеждане на множество допълнителни диагностични тестове – трансторакална ехокардиография с bubble тест, трансезофагиална ехокардиография с bubble тест, транскраниална доплерова сонография с bubble тест, изчислена RoPE score системата, се установи връзката между находките и се верифицира вероятността на PFO да бъде етиологичен фактор за транзитивни исхемични атаки.

По време на кардиохирургичен тим се взе решение за корекция на дефекта, чрез затваряне с оклудер, устройство за затваряне на междупредсъдни дефекти. Два дни след затваряне на дефекта, пациентката бе дехоспитализирана в добро общо състояние“, информира д-р Теодора Стаменова.  

Д-р Владимира Павлова-Попова също представи клиничен случай на пациент с рядко заболяване – амиолоидоза, рефериран и диагностициран в клиниката по кардиология.

Блестящо представяне на младите кардиолози от ,Сърце и Мозък‘ Плевен  на Софийските дни на ехокардиографията