
Мярката с неплащането на първия ден от болничните е поредният успешен опит на Обединените патриоти да прокарат антисоциална мярка спрямо българските работници. Коментарът направи икономическият съветник в „Подкрепа” Ваня Григорова. Според нея това няма да ограничи злоупотребите с болничните листове и ще натовари съвестните работници. На обратното мнение е Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал - една от работодателските организации, които поискаха въвеждане на период на изчакване и освобождаване на бизнеса от плащането на първите от 1 до 3 дни болнични.
Според Ваня Григорова от КТ „Подкрепа” неплащането на първия ден от болничните няма да спре издаването на болнични листове, за които няма реална причина.
„Как може с това да се борят злоупотреби, когато всъщност по никакъв начин не се проемня процедурата и начините за контрол за отпускане на болничните? Никой не се опитва да премахне тези десетки изкривявания на системата. Напротив - натоварват работника, като че той по някакъв начин би могъл да "ремонтира" системата вместо Патриотите”, заяви Григорова.
От работодателските организации обаче твърдят, че всеки трети болничен лист е издаден на здрав човек, от което освен държавното обществено осигуряване страдат и съвестните колеги на злоупотребяващите, тъй като те трябва да свършат тяхната работа. Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал оцени мярката като стъпка в правилната посока, която ще ограничи злоупотребите.
„При нас е много изгодно да се прави човек на болен. Той получава на практика същото нетно възнаграждение, защото болничните не се облагат. Нито има период на изчакване, нито се облагат, процентът на компенсация е голям и по този начин се получава едно и също нетно възнаграждение, независимо от това дали човек е на работа или не е. И това прави много привлекателна тази измама, особено за случаите, когато трудно може изобщо да се провери и санкционира”, коментира Велев пред Дарик.
От „Подкрепа” определиха мярката за по-съществено увеличение на минималната пенсия като добра, но популистка стъпка.
От „Подкрепа” определиха мярката за по-съществено увеличение на минималната пенсия като добра, но популистка стъпка.