През миналата седмица парламентът дебатира някои важни законодателни промени, от които зависят не просто милиарди по Плана за възстановяване, но и стратегическото развитие на България. Става дума за въвеждането на механизми за контрол над главния прокурор и излизането с конкретен план за затваряне на въглищните централи.
В предаването „Кой говори?” по Дарик радио адвокат Стоян Мадин, бивш прокурор и съдия, коментира причините и последствията от неслучващата се съдебна реформа, както и актуалните въпроси.
Настимир Ананиев ще съди всеки, който уронва престижа му чрез клевети, свързани с Nexo
На фона на започналите дискусии в правна комисия за въвеждане на механизъм за контрол над главния прокурор, ПРБ започна шумна акция срещу криптобанката NEXO, срещу която има повдигнати обвинения и в няколко американски щата. Дейността на финансовата компания бе сравнена с тази на криптокралицата Ружа Игнатова, а мащаба на разследването - с това срещу КТБ.
"Винаги е възможно делото да забуксува на досъдебна или съдебна фаза. Всичко това може да се случи, тъй като нашият Наказателно-процесуален кодекс е от такова естество, че позволява това да стане. Имаме нужда от реформа, тя трябва да се направи", коментира Стоян Мадин.
NEXO иска да съди България заради незаконни обиски
Обвиненията в България и САЩ са различни. В Щатите - за работа без лиценз за определени финансови услуги, а у нас - за пране на пари, финансиране на тероризъм.
"Тези обвинения се доказват трудно, тъй като самата структура на компанията е доста усложнена, с много различни бизнес дейности, разположени в различни юрисдикции. В България се води пране на пари и финансиране на терористична дейност, но имаме една компания с такива огромни размери, а все пак в България наказателната отговорност е лична. При едно огромно движение на финансови ресурси е доста по-трудно да се докаже, че конкретното физическо лице има умисъл за престъпната дейност", на мнение е адвокатът.
"Не знам защо беше необходимо да се изнася информацията за даренията на "Демократична България" в публичното пространство. От прокуратурата няма знак, че въпросните дарения са свързани с престъпна дейност. Лошото е, че в България прокуратурата е уязвима да бъде вкарана в такава игра", каза още Стоян Мадин.
През миналата седмица в правната комисия на Народното събрание започна обсъждането на предложените законови промени, които да позволят въвеждането на механизми за разследване и контрол над главния прокурор. Случилото се в комисията предизвика остри реакции сред представителите на НПО сектора и някои депутати.
"Това, което се случи в правната комисия, за пореден път показа, че вече в България нямаме само монопол върху обвинението и господство на досъдебното производство, а и монопол при дискусия в правната комисия. Беше дадена думата на представителите на ВСС, след това на прокуратурата. Накратко - времето за дискусия не стигна. Получи се така, че бяхме изложени единствено на тезите на ВСС, прокуратурата и Камарата на следователите", обясни адвокатът.
По думите му се използват няколко тези:
- Първата – "ние работим всеки ден в прокуратурата, запознати сме с нейната дейност, вие не го правите. Това, което предлагате, няма да работи". Това е едно елитарно мислене, присъщо на институции, които не искат да бъдат реформирани. Според тях те знаят къде са им проблемите и не е необходимо други структури да им се месят, посочи Стоян Мадин.
- Другата теза е, че така предложеният законопроект до голяма степен е противоконституционен. Какви са обаче техните тези, защо? Такива не чухме, допълни адвокатът.
"Безнаказаността на главния прокурор е следствие от монопола на прокуратурата върху досъдебното производство. Без външен контрол ние имаме една власт в държавата, която единствена може да реши дали да бъде започнато едно разследване и как да бъде проведено то", коментира още Мадин.
Адвокатът коментира и случая на полицейско насилие над журналиста Димитър Кенаров: "Имаме два отказа на градска прокуратура да образува досъдебно производство. В момента отново сме на етап предварителна проверка, вече две години - това е меко казано нелепо. Единствено ни остава да сезираме съда в Страсбург".
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Иван Брегов: Зад Сарафов се готви алтернативна кандидатура за главен прокурор
- Съдия Андрей Георгиев: Правосъдието върви, докато не стигне до политически интересен казус
- Сарафов все още не е взел решение дали ще иска имунитета на Бориславова
- Обвиняеми за побой над възрастен мъж в гр. Монтана са с мерки за неотклонение „задържане под стража“