Темата за изпращането на български военни в Украйна никога не е била обсъждана – нито при предното политически избрано правителство, още повече сега – при служебното правителство. Тази тема, ако ще се обсъжда, е в правомощията на парламента, съгласно Конституцията правителството няма правомощия да изпраща войски където и да е. Това каза в БТВ служебният военен министър Атанас Запрянов.
Той уточни, че не споделя позицията на президента Румен Радев, че всички страни от НАТО са въвлечени във войната в Украйна.
“Това не кореспондира с Устава на ООН – помощта няма характер на пряко участие в конфликта. До момента в света има над 53 военни конфликта в различен характер – ако използваме тази логика, всеки, които помага на някого в такъв конфликт, е част от него, което не е вярно“, каза служебният министър.
Той уточни, че служебното правителство изпълнява решенията на българския парламент, а те са да участваме в подготовката на украинските военни сили извън територията на Украйна. Миналата седмица София беше домакин на Парламентарната асамблея на НАТО. Фокусът на форума бе войната в Украйна.
„Фокусът беше върху помощта, която страните от НАТО трябва да продължат да оказват на Украйна. Страната е жертва на агресия от страна на Русия“, коментира Запрянов.
Той подчерта, че асамблеята се провежда в навечерието на срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли. На форума в София се дискутираше Украйна да може да обстрелва легитимни военни цели на руска територия като за това ползва предоставена от съюзниците военна помощ. Тема, по която страните в Алианса остават разделени.
„По отношение на нашата помощ за Украйна ние се придържаме към Устава на ООН , а и всичко, което сме изпратили, има отбранителен характер. Ние изпращаме техника за поразяване на цели“, уточни по този въпрос Атанас Запрянов.