21-ят Международен детски етно фестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа“ започна в Летния театър на Хасковските Минерални бани, като ще продължи и утре, когато ще е официалното награждаване на отличените. Близо 2000 участници от България и чужбина с 299 изпълнения се представят на сцената му, съобщи президентът на КТНСБ Пламен Димитров, който откри фестивала.


Преди това участници и гости положиха цветя и венци пред паметната плоча на проф. д-р Желязко Христов, по чиято идея през 2001г. е поставено началото на инициативата.


Тази година на сцената се представят 170 колектива и индивидуални изпълнители от 14 области, 32 населени места в България, както и от чужбина: Индия, Русия, Северна Македония, Сърбия, Украйна и Черна гора. Успех им пожелаха заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова, заместник-министърът на културата Виктор Стоянов, кметът на хасковските Минерални бани Мюмюн Искендер и областният управител на Хасково Гинка Райчева. 


Музикални поздрави отправиха Нели Андреева, Даниел Спасов и Мими Иванова, които тази година са част от журито, което заедно и със Снежана Полихронова ще оценява певческите изпълнения.


В състава на комисията, която ще класира танцьорите, са акад. Красимир Петров, проф. д-р Антон Андонов, Цветанка Гергинова и Анатолий Клочков. 


Предвидени са награди във всяка възрастова група и категория, както и Grand Prix от 1000 лв. Награди от по 500 лв. ще има за най-вълнуващите изпълнения в категория „Фолклор“, съвременни танци (модерен балет, street dance, хип-хоп), характерни танци и класически балет.


Паралелно с концертната и конкурсна програма, традиционно са организирани съпътстващи дейности: майсторски клас на Нели Андреева, представяне на традиционни български художествени занаяти със съдействието на Задругата на майсторите; кулинарно изложение от домакините; развлекателни и образователни занимания за децата.


Началото на фолклорния фестивал е поставено на 1 юни 2001 г. в Летния театър в центъра на хасковските Минерални бани по идея на проф. д-р Желязко Христов. Първите години етнофестивалът протича в рамките на ден, като  всяка следваща година се развива и в конкурсната програма се добавят различни категории. За 20 години той се утвърди, като значимо международно културно събитие, а целта му е да стимулира културата и изкуството, таланта и духовността с послание за толерантност между етносите, за уважение към различните духовни и културни ценности, коментират организаторите от КНСБ.