Има ужасяваща липса на връзка между това, което модерната и необременена от зависимости историческа гилдия е дала на обществото и това, което влиза в учебниците. Това каза в ефира на Дарик историкът проф. Евелина Келебечева по повод излизането на новия сборник „България и комунизъм“, разпространяван безплатно от фондация „Конрад Аденауер“.
„Истината е казана, лъжата шества. Изкривяването на историята от страна на здравите сили, които все още бранят девствеността на столетницата е факт. Поръчковият характер на техните писания също са факт. Техните зависимости също могат да бъдат проследени. Тепърва ни предстои работа към отваряне на образователните институции към това знание“, коментира проф. Келебечева.
Не трябва да вменяваме вина само на училището по темата с информацията за комунизма. Такова мнение изрази историкът проф. Момчил Методиев. По думите му през последните години има известна промяна към темата сред младите хора и ако преди 5-10 години тя е била безкрайно далечна, то в момента се наблюдава интерес. Важен е въпросът как да говорим за нея, отбеляза проф. Методиев.
„България и комунизъм“
„Ако се опитам да преподам историята на комунизма през нещата, които са по-сетивни, тогава тази история се приближава. Например бягствата през границата – Какво значи бягства през границата? Как така хората бягат през границата? Защо държавата пази хората да не излизат извън страната? – Темата опира до млади хора, които правят тези опити. Ето начин за приближаване на темата към поколение, което няма опит и има малко знания по въпроса“, коментира проф. Методиев и допълни, че разговорът за комунизма трябва да е основан на ценности, но в рамките на това, ние трябва да сме отворени за дискусия.
Слушайте целия разговор в прикачения звуков файл
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts