След като в понеделник държавният глава проведе консултации с представители на управляващото мнозинство, днес той се среща с партиите от опозицията. Първи с Румен Радев ще се срещнат групите на “Възраждане”, следвани от “БСП” и “Има такъв народ”.

По време на вчерашните консултации президентът Румен Радев заговори за “призрака” на предсрочните избори и подчерта подкрепата на ДПС за управляващото мнозинство.

„За мен е важно да има диалог. Това, което е важно е да не губим от поглед интереса на България. Имаме нужда от стабилност и спокойствие, но то трябва да е на принципна основа. Трябва да стъпва на фундаментални принципи и ценности“. Коментира в понеделник лаконично вицепремиерът и външен министър в оставка Мария Габриел.

Конкретика за посоката, в която са протекли двудневните преговори между преговарящите екипи на ПП-ДБ и ГЕРБ, не беше дадена. Разговорът при президента продължи без присъствието на журналисти. На излизане от президентството пред журналистите Габриел заяви:

"Имаме нужда от още малко време за преговори. Благодарна съм на конструктивния тон, в който те протекоха през последните два дни. Разбира се имаме и различия и точно за това ни трябват преговорите - преодоляване на различията и шансовете, които си даваме да преодолеем тези различия, да са на много стабилна основа. Да има много ясен механизъм за взимане на решения".

За консултациите на "Дондуков 2" премиерът в оставка Николай Денков заяви: "Уверихме президента, че искаме да се осъществи ротацията, но ако няма съгласие – имаме готовност да отидем на избори. Това обаче не е добър вариант, но може да се окаже единственият възможен, ако не може да се разберем, че реформите, промените, правосъдната система, борбата с корупцията трябва да продължат. Това, което очаквам, е да намерим съгласие и както многократно съм казвал, това съгласие би трябвало да доведе до реализацията на първия мандат. Това е естествено. Ако ние на намерим съгласие за първия мандат, това вероятно означава че отиваме на избори".

А как ще протече процедурата оттук нататък?

Няма установен срок, в който президентът да приключи консултациите и да връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Според Конституцията той отива при най-голямата парламентарна група.

Ако междувременно обаче преговорите приключат със споразумение, то посоченият за премиер трябва да върне мандата със състава и структурата на кабинета в рамките на една седмица.

При върнат неизпълнен мандат, президентът връчва проучвателния мандат на втората по големина парламентарна група.

Ако и вторият опит е неуспешен, последната възможност за съставяне на правителство има избрана от президента политическа сила.

При неуспешен и трети мандат държавният глава е длъжен да насрочи дата за предсрочни парламентарни избори.