Пълен обрат претърпяха приетите от правната комисия във вторник проектопромени в Закона за съдебната власт, които позволяват на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да избира “тримата големи” в съдебната власт. В пленарна зала днес депутатите гласуваха съдебните кадровици, просочили мандата си, каквито са в настоящия съдебен съвет, да нямат право да избират главен прокурор и председатели на Върховния административен съд и Върховния касационен съд. Предложението е на "Възраждане".
Очаквано коалицията на Делян Пеевски ДПС-НН гласува “против”. Изненадата дойде от БСП-Обединена левица и ГЕРБ, чиито депутати не подкрепиха проектозакона в правната комисия във вторник, а в пленарна зала гласуваха “за”.
Така предложението бе прието в Народното събрание с 208 гласа „за“ и 29 „против“. А след това при финалното одобряване на новата редакция на целия чл. 33 ЗСВ „за“ бяха и от ДПС-НН.
Приетите промени обаче засега не пречат на единствения кандидат за главен прокурор - настоящият и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов, в четвъртък да се яви на изслушване пред ВСС. За тогава е насрочен изборът на главен прокурор от съдебните кадровици с изтекъл мандат. Причината - макар и приети в НС, законовите промени все още не са обнародвани и влезли в сила. Гласуването им в пленарна зала обаче могат да послужат на президента Румен Радев като основание да не подпише и забави указа за назначаване на Сарафов преди обнародването на закона в Държавен вестник в случай, че той бъде избран. В публичното пространство се появиха и спекулации, че при този развой на събитията е възможно Сарафов сам да оттегли кандидатурата си. Това все още не се е случило.
Приетите промени означават още и, че този състав на ВСС не може да започне нова процедура за избор на главен прокурор и на председатели на ВКС и ВАС.
“Осемте джуджета” и още нещо
Преди това подкрепа не срещна предложението на ПП-ДБ председателите на ВКС и ВАС да се избират не само с най-малко 17 гласа от членовете на Пленума на ВСС, но и с мнозинство на съдиите, избрани от съдии.
Чуха гласове от парламентарната трибуна да не се обръща гръб и на други важни предложения в проектопромените в закона.
“Няма да променим нищо, ако единствено останем до момента с прекратяването на процедурата. Да видим какви допълнителни гаранции можем да предприемем, за да нямаме нов Гешев (бел.ред. - бившия главен прокурор Иван Гешев) или нов Сарафов. Нашата работа като народни представители не е да снимаме конкретни назначения на конкретни лица в съдебната система, а да създадем гаранции, с които да повишим ефективността в съдебната система”, коментира Лена Бориславова от ПП-ДБ.
Тя припомни, че именно Сарафов бе заснет да се ръкостиска с изчезналия безследно и издирван от властите бивш следовател и спряган за лобист в съдебната система Петьо Петров пред ресторанта "Осемте джуджета".
Снимка: АКФ
“Господин Сарафов и до днес не е дал обяснения за скандалните разкрития на БОЕЦ за стотици хиляди левове, получавани от неговото семейство от фирми, близки до ГЕРБ и ДПС”, припомни Бориславова.
Петър Петров от “Възраждане” каза, че с гласуването ще се разбере дали промените в ЗСВ са станали “заложник на преговорите за правителство”.
“Нека покажем на българското общество дали можем да променим гласуването от правна комисия вчера и да спрем ГЕРБ-СДС, ДПС Ново начало и БСП в техните опити да опраскат тази съдебна реформа”, каза Петров.
Гласуването на останалите предложения от пакета проектопромени в ЗСВ депутатите оставиха за гласуване след връчване на мандата от президента за съставяне на кабинет.
След почивката депутатите върнаха предходното наименование на наречената след поправката в Конституцията Върховна прокуратурата, която отново ще е Върховна касационна прокуратура.
Ограничена беше и възможността на главния прокурор сам да преценява колко заместници да си назначи, като вече има право само на двама. Отнето му бе и прякото ръководство над Националната следствена служба.
Очаквайте подробности.
Още по темата
- Правната комисия прекрати избора на Сарафов, но му разреши да остане и.ф. главен прокурор
- Петър Славов: Процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор е схема за инсталирането му
- Обществото дава около “Среден 3” на последните трима главни прокурори
- Емил Дечев: Песимист съм, че назначаването на различен от Сарафов главен прокурор ще доведе до промени