Минаха три месеца от наводненията в Карлово. Наскоро стана ясно, че засегнатите са получили само 375 лв. от държавата. Най-голямата опора за хората идва от доброволческата организация Гората.бг, която е събрала 440 хиляди лв. Близо 2700 са дарителите като приблизително 2520 са физически лица. Никола Рахнев и Тихомира Методиева - Тихич, доброволец и фотограф разкриха в радиопоредицата "Властта на гражданите" как организацията е помогнала на засегнатите лица.

И двамата споделиха, че бежанци в България се включват в доброволчески акции. Те дадоха за пример как сирийци са помогнали по време на наводненията в Аспарухово, а украинци са се включили в търсенето на изчезналия Александър Цветанов от Перник.

Рахнев добави, че Гората.бг гледа да помага на когото може."Ние помагаме навсякъде, не делим хората на българи и украинци", коментира той. "Който помага, помага навсякъде".

Методиева сподели, че не е имало добра организация на доброволците, които са отишли в засегнатите села в Карловско да помагат на потърпевшите. Общинската администрация била страшно притеснена и не знаела какво да направи. "Асоциацията на доброволците се опитва да направи един по-синхронизиран план за работа между спонтанни доброволци и обучени доброволци, за да можем да сме по-ефективни", коментира тя.

Рахнев сподели мнението на Методиева, че държавата е реагирала неадекватно и няма адекватен план за действия, когато настъпи една такава ситуация. Тя добави, че има план за действие, но те са много дълги и тежки и никой не ги чете, когато има кризисни ситуация.

За неадекватната реакция Рахнев даде конкретен пример за едно военно поделение, което се намира на няколко километра от пострадалите села. Там има 1600 военнослужещи и стотици машини за разчистване, но е нямало координация военните да окажат помощ.

Местни са споделили на Рахнев, че е по-добре събраните средства да не минават през общинските структури. Доброволците са направили сами описи, въпреки че общината им е казала, че не могат.

До края на другата седмица ще бъдат предоставени 2200 лв. на семейство под формата на ваучер.

Освен това са убедили "Практикер" ваучерите да имат възможност за дистанционна поръчка, да бъдат валидни за поне 12 месеца, да има възможност за безплатна доставка и да са поименни, за да се избегнат злоупотреби.

Рахнев сподели, че веднага след бедствието организацията е закупила 50 легла с нови матраци, 100-ина конвектора, 500 чифта гумени ботуши, 1200 кофи, 2400 ръкавици, 63 строителни колички и са поели наемите на 2 семейства за 12 месеца напред.

"В доброто вярва само този, който го прави".

Предаването "Властта на гражданите" се реализира в рамките на проект "Какво можем заедно", финансиран от Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на публикуваните епизоди се носи от Фондация Дарик и Фондация „Четиридесет и две“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че те отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм