Община Варна ще се опита да възроди модела на артистичната колония „Вулкан”, в която в края на миналия век в са работили графици, живописци, скулптори. Уникалната за България художническа „лаборатория“ съществува между 1975 и 2007 г. и се помещава  в сградата на бившата фабрика за печки „Вулкан“ до Колхозния пазар. Новото й място ще бъде в сграда към художествения музей „Георги Велчев“.

„Именно от ВУЛКАН се развиват някои от най-ярките имена като Стоимен Стоилов, Георги Лечев, Ванко Урумов, Милко Божков, Петьо Маринов, Венцеслав Антонов, Мария Зафиркова, Димитър Трайчев и много други. Тези творци полагат основите на съвременното изкуство в България, затова сме мотивирани да работим за възраждането на традицията по модела „ВУЛКАН“, интегрирайки я с новите културни стратегии на Община Варна”, заяви кметът на Варна Иван Портних,

Той добави, че вече има изработен инвестиционен проект за ремонт на определената сграда. Там ще бъдат обособени ателиета и лабораторния за дигитално изкуство, даваща възможност за работа с изкуствен интелект, 3D моделиране и анимация, творческо програмиране и др. Иван Портних допълни, че след реализацията на проекта Варна ще стане първата община в България, която развива и поддържа собствена творческа база. 

Новите ателиета ще позволят обмен на различни институции, каза зам.-кметът по култура Ралица Герасимова. Тя анонсира, че вече се водят предварителни преговори с международните културни институти в България за обогатяване на културния календар с международни участия, както и за нови възможности на варненските артисти да участват с резиденции и изложби в чужбина.

Броят на художниците, помещаващи се в ателиетата на „ВУЛКАН“, в различни периоди е достигал до 60 души, разказа проф. Владимир Иванов. По думите му това е бил уникален за страната център на художествената дейност.