В Габрово тържествено бе честван патронният празник на Националната Априловска гимназия и 190-годишнината на новобългарското светско образование
С официален ритуал, в който ведно се вплетоха духовното и светското беше отбелязана 190-тата годишнина от създаването на Национална Априловска гимназия, първоприемник на Първото светско новобългарско училище в България. Литийно шествие, водено от Никополския епископ Матей, заедно с архиерейския наместник Руслан и габровски духовници и камбанен звън дадоха началото на тържествата, които ще продължат през цялата 2025 година. Водосвет за здраве, ритуал с училищните реликви, тържествени слова и Многая лета белязаха празника, който по традиция се състоя пред паметника на Априлов и дверите на Априловото училище.
Официални гости на събитието бяха проф. Галин Цоков – министър на образованието и науката; Мария Башева - областен управител на област Габрово; Димитър Зарков - съветник на Президента на Република България; инж. Климент Кунев – председател на Общински съвет – Габрово; Мария Йозова - заместник – кмет на община Габрово; Невена Минева- заместник – кмет на община Габрово; Георги Маринов – началник на Регионално управление на образованието – Габрово; представители на образователни и културни институции; бивши и настоящи директори, учители, ученици.
В своя поздрав министърът на образованието подчерта: „Днес още веднъж трябва да си спомним за делото на Васил Априлов и неговите съмишленици, за това, което те са направили, за тяхната смелост и визионерство, за това, че са избрали образованието като възможност и път за просперитета на българския народ.“
Министър Цоков нарече още Априловото училище „наистина иновативно за времето си училище“ и определи това като „изключително постижение за българското образование.“
„Искам да се обърна към априловците, към днешните ученици, които всъщност продължават и традициите. Бъдете любознателни, бъдете също така и активни по отношение на това да черпите с шепи от възможностите, които ви предлага това прекрасно училище с традиции. Скъпи учители и училищно ръководство, учителската професия е не само професионална дейност, но тя е мисия, особено в Априловската гимназия. Бъдете все така активни, все така високи професионалисти, които всъщност правят днес Националната Априловска гимназия една от водещите иновативни училища на България. Традицията е продължена, традицията продължава и за това благодаря на всички Вас.“ – каза още проф. Галин Цоков.
От името на Община Габрово, заместник – кметът Мария Йозова поднесе поздравителен адрес, в който кметът на Габрово Таня Христова се обръща към учителите, учениците и училищната общност с думите: “През дългогодишната си история, Националната Априловска гимназия винаги е била символ и стожер на националната ни идентичност, гаранция за успеха и бъдещето на България. Умелото съчетаване на традициите и новаторството в обучението е онова, което и до днес отличава възпитаниците й, превръщайки ги в изключителни професионалисти, успешни личности и достойни граждани на България.“ „ С дълбока признателност Ви поздравявам по случай празника и Ви желая вяра в духовните ценности, непоклатимо здраве, решимост и единство, за да съхраним българския дух, образование и култура“ „Мястото, от което започва модерното, светско образование, е именно нашият град. Благодарение на редица родолюбиви и трудолюбиви габровци, посветили живота и отдали сърцето си на духовното извисяване на българите, Габрово се превръща в люлка на образованието, във важен духовен център през Възраждането. Такъв е и днес, благодарение на усилията на преподавателите, но и на упоритостта, труда и любовта, която учениците влагат, за да бъдат образовани. Призовавам Ви да продължавате да бъдете последователни, отдадени и непримирими към невежеството, а заедно с това да сте креативни и проактивни, за да се превърнете в знаещи и можещи хора, достойни наследници на нашите предци!“
Програмата в празничния ден продължи за учениците с мотивационна среща с Гергана Стоянова - продължение на програмата за личностно развитие „Аз избрах“, към която, с подкрепата на община Габрово, училищата се присъединиха през изминалата година.
Празникът на гимназията продължава в утрешния ден ,15 януари, когато генералният директор на Българската телеграфна агенция по традиция ще се срещне с учениците на НАГ, за да представи пред завършващите учениците стажантската програма на агенцията.
В днешния ден екипът на гимназията изненада всички със специално издание на юбилейния вестник, наречен „Априловите двери“-напомнящ за миналото насочващ към настоящето и посочващ бъдещето, който започва с думите "Наследството на тези 190 изпълнени години е като грижата за овехтелите врати. Нужна е, за да поддържа хода на времето; за да не спира отброяването; за да се случва всеки ден усилието на израстването. Измереното в 190 години време има начало - в календара се бележи с 2-ри януарий, 1835. Денят, в който вратите отварят път и време. Ражда се училище и в него и с него започват да растат хора. Те променят и развиват времето, то се задвижва и напредва. Клетвеният отказ от невежество дава на тези деятели неповторим физиономичен белег. И днес, когато произнесеш името „Априловска гимназия", и днес, когато се назовеш априловец, знаеш, че си благословен да обитаваш необикновено времепространство. Но и да носиш отговорността за презирането на духовната леност.“
Репортаж от събитието чуйте в прикачения файл.
Предстоящи събития в празничната година
14 януари 2025 г.
Молебен и тържествен ритуал пред паметника на Априлов.
Шифърът на Априлов - тържествено издание.
м. март
Спектакъл на випуск 2025 г., Драматичен театър.
м. април
Начало на Априловите дни на културата 24.04 - 24.05.2025 г.
„Да издигнем паметник", реконструкция на заседание на Общински съвет, мултидисциплинарен открит урок в ритуалната зала на Община Габрово.
м. май
Национален ученически конкурс на фондация „Радетел" и НАГ - „История, патрони и дарители на моето училище".
м. юни
Тържествен юбилеен концерт, Дом на Културата.
м. ноември
Представяне на юбилеен хуманитарен сборник за ученическо творчество „Денница".
м. декември
Представяне на книгата „История на Габровското училище и Априловската гимназия"