Южна Корея подкрепи импийчмънта на изпълняващия длъжността президент Хан Док-Су, две седмици след като парламентът гласува отстраняването от длъжност на президента Юн Сук Йол, съобщи BBC.

За импийчмънта гласуваха общо 192 депутати, което е повече от необходимите 151 гласа за успешен импийчмънт.

Премиерът Хан пое функциите на временен държавен глава, след като президентът Юн беше свален с импийчнат от парламента. Причината опита се да въведе военно положение на 3 декември и хвърли държавата в смут.

Снимка: Президентът Юн / Getty ImagesГети

От Хан се очакваше да изведе страната от политическите сътресения, но депутатите от опозицията твърдяха, че той отхвърля исканията за завършване на процеса по импийчмънт на Юн.

Драматични сцени в парламента

По време на гласуването в петък в парламента настъпи хаос. Депутатите от управляващата Народна партия на Юн и Хан протестираха, след като председателят на Народното събрание У Уон Шик обяви, че за приемането на импийчмънт са необходими само 151 гласа.

Това означаваше, че за разлика от 200-те гласа, необходими за импийчмънта на Юн, този път няма да са необходими гласове на депутатите от управляващата партия, за да бъде Хан подложен на сваляне в парламента.

Депутатите от управляващата партия се събраха в средата на залата за гласуване, като в отговор скандираха: „Невалидно!“ и „Злоупотреба с власт!“, и призоваха председателя на парламента да се оттегли. Повечето от тях бойкотираха гласуването.

Хан ще бъде временно отстранен от длъжност веднага, след като бъде официално уведомен от парламента.

Опозицията за първи път внесе предложение за импийчмънт срещу Хан в четвъртък, след като той блокира назначаването на трима съдии, които парламентът избра да наблюдават делото на Юн.

Конституционният съд на Южна Корея се състои от деветчленен състав. Поне шестима съдии трябва да подкрепят импийчмънта на Юн, за да може решението да бъде потвърдено.

Понастоящем в състава на съда има само шестима съдии, което означава, че един-единствен отказ би спасил Юн от отстраняване.

Опозицията се надяваше, че трите допълнителни кандидатури ще помогнат да се увеличат шансовете за импийчмънт на Юн, посочва BBC.

Това е първият случай на импийчмънт на действащ президент, откакто Южна Корея е демократична държава.

Снимка: Премиерът на Южна Корея, изпълняващ длъжността на временен президент Хан Док-Су / Getty ImagesСнимка: Getty Images

Министърът на финансите Чой Санг-мок трябва да замени Хан като изпълняващ длъжността президент.

Подобно на Юн, импийчмънтът на Хан ще трябва да бъде потвърден от Конституционния съд, който има 180 дни, за да се произнесе дали импийчмънтът трябва да бъде потвърден.

„Уважавам решението на Народното събрание“, заяви Хан в петък и добави, че „ще изчака решението на Конституционния съд“.

Той също така заяви, че ще преустанови изпълнението на задълженията си, за да „не допринася за хаоса“.

На 3 декември Юн изненадва страната, като обяви военно положение, позовавайки се на необходимостта да защити Южна Корея от „антидържавни“ сили. Часове по-късно той отмени заповедта, след като 190 депутати я отхвърлиха, като много от тях се катериха по огради и разбиваха барикади, за да влязат в залата за гласуване.

По-късно Юн се извини, но заяви, че се е опитал да защити демокрацията в страната. Оттогава той и неговите съюзници са преследвани от политическите и правните последици на краткотрайното военно положение.

Южна Корея отстрани и временния си президент 

Високопоставени служители от правителството на Юн бяха арестувани и обвинени в бунт, а Юн е изправен пред процес за импийчмънт. Отстраненият от длъжност президент, на когото е забранено да напуска страната, обаче не се подчинява на призовките на разследващите органи.

Отстраняването на Хан вероятно ще засили политическата безизходица и несигурността, с които страната се бори в момента.