“Делян Пеевски наистина губи позиции. Самоотказът му да се откаже от ръководство в парламента беше след натиск. Той си даде сметка, че няма да бъдат избрани дори да предлага кандидати за заместник-председатели на Народното събрание или председатели на комисии. Просто няма да бъдат избрани и ще “лъсне”, че той е в изолация.”
Това коментира в предаването “Кой говори” по Дарик политологът Теодор Славев. Според него Пеевски не е в удобна позиция в момента.
“Затова той иска бързи и нови избори. Видя се, че “Алианс за права и свободи”(АПС) са в по-слаба позиция, защото той (бел.ред. - Пеевски) успя да обърне дългогодишни сътрудници на самия Доган. Успя да превземе “крепости” на Доган и старото ДПС. Успя да отиде отвъд тази етническа солидарност. На едни такива бързи предсрочни избори той ще си продължи курса към пълно овладяване”, обясни той.
Политологът смята за интересен момент от преговорите това, че “Продължаваме промяната - Демократична България” (ПП-ДБ) са разделени и само част от парламентарната група води разговори с ГЕРБ.
“На пръв поглед това може да го тълкуваме като проблемна динамика вътре в отношенията на коалицията. На втори прочит това засилва позициите на ДБ, защото те отиват и казват: “ПП са по-резервирани, ние в момента трябва да преговаряме и с тях за някои позиции”. Малко са си разделили ролите на доброто и лошото ченге. Така ще има повече инструменти, за да накарат ГЕРБ да прави отстъпки от евентуално коалиционно споразумение”, смята политологът.
Славев посочи още, че предложението на ДБ декларацията за “санитарен кордон” около Пеевски да бъде част от коалиционното споразумение означавало, че може да се очаква и ПП да даде парламентарна подкрепа без да имат представители в правителството.