Шизофренията е психично заболяване, от което страдат милиони хора. Изследванията на Световната здравна организация/СЗО/ показват, че процентът на хората с шизофрения е един същ във всички култури и всички страни.

Моментната заболеваемост от шизофрения е 0.4 на сто от общия брой на населението. Това означава, че във всеки конкретен момент такъв е делът на хората, при които са налице клиничните прояви на заболяването.

Тъй като при шизофренията има периоди на пристъпи и периоди на ремисия, ако се отчете заболеваемостта в продължение на целия живот, делът на засегнатите от заболяването е около 1 процент от населението на планетата. При половината от пациентите то протича сравнително благоприятно и при адекватно лечение и правилно отношение те могат да водят нормален живот. Около 25 на сто от пациентите са с тежка форма на шизофрения, която води до инвалидност.

У нас са достъпни всички медикаменти, които се прилагат за лечението на заболяването по света, но проблемът е в отношението към болните.

Когато се чувстват отхвърлени - нямат работа, нито семейство, това влошава състоянието им.
Денят за борба с шизофренията се отбелязва на 11-ти април по света от 1949 г., а в България – от 1998 г.