Курс за продължаващо обучение на професионалистите по здравни грижи на тема „Спешни състояния в медицината. Принципи на поведение” беше проведен в МБАЛ „Д-р Иван Селимински-Сливен”. Лектор на сесията беше началникът на Отделението по спешна медицина към болницата д-р Тодор Суванков. В обучението взеха участие 54 професионалисти по здравни грижи.
Курсистите бяха запознати с нормативната уредба в спешната медицина и принципите на медицинския триаж като основен елемент и практически инструмент на диагностично-лечебния процес с приложението на който всички спешни пациенти се групират в категории (групи) чрез използване на стандартна медицинска триажна система.
Разгледани бяха степените на промяна в съзнанието и диагностичния алгоритъм при пациенти с промяна в съзнанието, както и основните правила за осъществяване на животоспасяващи мерки съгласно Европейския съвет по ресусцитация.
Д-р Суванков представи информация и за състоянията на остра дихателна недостатъчност и остра сърдечна недостатъчност, видовете шокови състояния и принципите на диагностично и терапевтично поведение за овладяване на патологията. По-нататък в лекционния материал бяха разгледани алгоритмите на поведение при диагностиката и лечението на травматични състояния – съчетани и комбинирани травми, изгаряния, измръзвания и интоксикации.
Обучението приключи с практически занимания и полагане на тест. Успешно представилите се курсисти ще получат кредитни точки по Единната кредитна система /ЕКС/ на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи /БАПЗГ/.
Медицинската специалност "Спешна медицина" е основана на приложението на познанията и уменията, необходими за превенция, профилактика, диагностика и лечение на остри или внезапно възникнали животозастрашаващи, потенциално животозастрашаващи или заплашващи с тежки или необратими увреждания за здравето заболявания, увреждания или други спешни състояния или обстоятелства.