Колко пъти сте поглеждали телефона си от сутринта? Колко пъти е било за нещо наистина важно, което да изисква вниманието ви?

Много такива въпроси изникват в главата на човек след като прочете "Инстамозък"  - книгата на шведския писател Андерш Хансен. Именно нея се редуваха да четат Антон и Темз от "С книги под завивките" и я представят тази седмица в рубриката.

Хансен описва по достъпен начин защо мозъкът ни не е пригоден за технологичното съвремие, когато постоянно сме под стрес заради смартфона в джоба ни, но и същевременно постоянно посягаме към него заради малките дози допамин, които ни дава. "Инстамозък" описва биологичните процеси, които стоят зад това поведение, и дава повече яснота на отражението на екраните и социалните мрежи върху самочувствието, вниманието, съня и настроението ни. Особено при тийнейджърите! Нещо повече, Хансен - който не отрича технологиите, а ни показва, че можем да живеем и по-добре с тях - дава и няколко прости, но полезни съвета как да се справим с лошите дигитални навици.