Рена Стефанова е кандидат за народен представител от коалиция Продължаваме Промяната - Демократична България. Партията е с номер 14 в бюлетината. Рена Стефанова е с преференция 102.  

Г-жо Стефанова, Вие бяхте депутат в 47-ото и 48-ото НС. За какво ви стигна времето и какво не успяхте да свършите?

Времето беше изключително кратко и трябваше да се свърши много работа, за да задвижим държавата в посоката, в която смятаме, че трябва. А тя е посоката на правовата и европейска държава. Горда съм, че бях част от екипа, който разработи законопроекта за измененията на Закона за съдебната власт и закрихме специализираните съд, прокуратура и следствие, които бяха бухалка на властта срещу демокрацията. Лишихме мафията от една от опциите, с които да притиска бизнеса и хората.

А какво да правим с другите “бухалки”?

Те са няколко вектора. Това, което започнаха колегите в 49-ия параламент беше да реализират реформата в съдебната власт като не просто приеха изменения в Конституцията, но бяха подготвени в голямата си част изменения във всички закони, които да доведат до реална реформа в съдебната власт. Знаете, че съдебната система е имунната система на обществото и ако тя не функционира добре, нищо друго не може да работи добре. Т.е. в предстоящия 50-и парламент е необходимо да се работи много по тази тема и разбира се е нужно необходимото мнозинство. Същото е и с регулаторите, тък като голяма част от хората не осъзнават в каква степен нашият живот зависи от тях. Регулаторите трябва да работят правилно и в интерес на обществото, а не в интерес на една тясна клика, която е превзела държавата ни.

Може би все повече го усещаме, ето от 1 юли се вдига отново цената на тока.

А знаят ли гражданите защо това се случва? Защото има сключен договор от последното служебно правителство на президента Радев, по силата на който България плаща по един милиард и всъщност не потребява газ, а това качва цената на енергията. Ето така стоят нещата, когато някой сключва договори в чужд интерес, а не на гражданите и държавата. След това гражданите плащаме и сме гневни не на този, който е сключил този договор, а на някой друг, който е имал 63 депутата и не  е имало как да предотврати нещо подобно.

В социалните мрежи ни се разказа как цената се вдига, защото сме сменили руското гориво с американско.

Може би трябва да престанем да слушаме толкова много социалните мрежи и да се насочим към сигурна информация. Факт е, че дезинформацията е на изключително високо ниво в момента, така че гражданите наистина да загубят своя ориентир в ситуацията.

Струваше ли ПП да влиза в управление заедно с ГЕРБ? Грешка ли беше без сигурна парламентарна подкрепа да се опитате да извършвате промени?

Този въпрос го чувам почти всеки ден, когато разговарям с гражданите, с който се срещам постоянно. И се опитвам да обясня каква беше логиката, която ние следвахме, когато взехме това изключително тежко решение - да се влезе не в коалиция, но в съвместно управление с ГЕРБ. Разбира се, осъзнаваме как това ще се отрази върху нашата популярност като партия и като лица, защото наша основна кауза е да разградим модела, който ГЕРБ и ДПС създадоха. Обаче от опита си в 47-ото и 48-ото НС много ясно осъзнахме, че революцинно това няма как да се случи, че пътят е еволюционен и стъпките ще са малки. И решихме, че си струва да пожертваме тясно партийния и личния интерес, в името на това да придвижим още малко напред държавата. Целите бяха еврозоната, Шенген, съдебната реформа, промените в Конституцията. И ако се замислите, те са почти на 90 процента изпълнени и щяха да са на 100%, ако ГЕРБ не беше разтурил кабинета.

Ако сега пак Ви задам въпроса - коалиционно управление в името на България или отстояване на идеалите на партията?

Какво разбрахме в 49-ото НС от поведението на ГЕРБ и ДПС, защото не се заблуждаваме, че това са двете лица на едно и също нещо. Ние разбрахме, че когато трябваше да се пристъпи към конкретни реформи със срокове, те разтуриха правителството. Т.е. лимитът за колаборация в името на държава с ГЕРБ и ДПС е изчерпан. Те нямат желание да правят оттук насетне каквото и да е, лъжейки буквално хората, че са евроатлантици и искат да вървим към Европа. Дами и господа, това просто не е така! Т.е. с ГЕРБ вече няма какво да свършим, с ДПС - още по-малко.

А с кого? Вярвайки на социологическите проучвания, следващото управление пак ще е коалиционно?

Давам си ясна сметка, че не бихме имали 121 депутата, което би осигурило комфорт да даваме изцяло дневния ред на държавата. При това положение, нашата роля е да бъдем в опозиция, каквото сме и в Общинския съвет. Първо - ще представляваме една голяма част от обществото, което иска България да е бъде демократична държава. Второ - ще бъдем тези, които ще осветляват всяка крачка на управляващите. И нека този път те поемат евентуално отговорността за управлението на държавата, защото правителството досега се движеше по програмата на ПП.

Не хвърляме ли отново така страната в хаос? Много е вероятно хората да излязат на улицата и отново да отидем на избори в края на годината.

Тази отговорност трябва да я носят ГЕРБ и ДПС, защото ние имахме правителство и беше договорена ротация. И ако отново сме на избори е, защото го поискаха ГЕРБ и ДПС, а не ПП.

Вярвате ли, че е възможна промяна в България?

Да, вярвам. България има традиции в отстояването на демокрацията. От социологическите проучвания се вижда, че 80 на сто от българите не харесват правосъдната система, здравеопазването, образованието и средата, в която живеят. Само че те не са намерили пътя да изразят това свое нехаресване в градивна позиция. Вярвам, че тези хора ще осъзнаят, че Продължаваме Промяната е този политически субект, който може да изпълни това, което те и ние искаме - нормална европейска държава, с работещо правосъдие и здравеопазване, с образование, което създава мислещи и компетентни хора.

Какви други проблеми в модела на управления забелязвате и имате ли предложения как да се оправят?

Няма как да заобиколим неработещата съдебна система, защото тя ерозира всички останали системи. Всъщност, ние имаме фасадна демокрация, за съжаление. Случва се, защото съдебната система не разследва и не наказва. Ако имахме работеща съдебна система нямаше да имаме корупционни договори, монополи, неработещи регулатори и това щеше да създаде ред в обществото, което е един жив организъм.

Не трябваше ли да правите по-бавно промяната и накрая да стигнете до най-големия проблем?

Всъщност, ако тази система не се реформира, никоя друга не може да се реформира. Наистина съдебната система е алфата и омегата на реформата.

Има ли смисъл да ви попитам тогава за План за възстановяване, например...

Това са инструменти, които ще ни помогнат да живеем по-добре. Средствата няма да изтекат в джобовете на десетина човека условно, а ще отидат там, където им е мястото.

Има смисъл да си говорим и за подобряване въздуха на Русе, което може да се случи. Съвсем скоро спечелихме едно дело срещу РИОСВ - Русе, както знаете. Представете си, от 2017 г. има данни какви вещества се отделят във производствените халета и беше въпрос на дело, съдът да ги задължи да се предостави тази информация, за да знаем русенци какво дишаме. Т.е. от една страна трябва да има граждански натиск с всички легални средства. От друга страна -  трябва да бъдем по-взискателни към всички институции и да търсим правата си. Будният гражданин е този, който създава у мен увереност, че реформа може да се случи.

Вие лично имате ли цел номер едно, какво искате да постигнете в 50-ото НС?

Аз съм системен играч и каузите на ПП са истински мои каузи. Но ето за Русе, например, след като сме наясно какво дишаме, следващата стъпка е да се направят изменения в няколко нормативни акта, за да задължим РИОСВ и съответния замърсител, да мерят и отчитат, за да се повиши контролът. Това е стъпка, която може да бъде направена изключително бързо и смятам, че ще намери консенсус сред всички политически сили, които Русе е излъчи, защото става въпрос за живота и здравето на Русе, което няма цвят. Има и такива малки неща, които могат да се направят бързо и да имат ефект.      

Купуването и продаването на гласове е престъпление!