Oт началото на март във Варна са регистрирани 20 случая на заразени с коклюш - 17 са на деца от различни детски градини и училища, а останалите три на възрастни. Случаите нямат връзка помежду си и към момента не се наблюдават епидемични взривове в морския град. Това съобщиха за БНТ от РЗИ-Варна.

Депутатите изслушват здравния министър заради разпространението на коклюш

"В момента във Варна заболяването преминава сравнително леко. Много често се хваща в по-напреднал етап, защото в началото общопрактикуващите лекари започват терапия с антибиотици и когато кашлицата не преминава и става пристъпна - тогава започва да се мисли за коклюш и да се изследват", коментира д-р Анка Баева, началник на отдел "Противоепидемичен контрол" в РЗИ-Варна.

Инфекциозното заболяване се предава по въздушно-капков път. Инкубационният период е средно 7-10 дни. В началото на заболяването болният е с прояви на лека до умерено висока температура, хрема и кашлица, която прераства в типична пароксизмална спастична кашлица. Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици. Най-честите усложнения засягат дихателните пътища и централната нервна система. Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход. Заболяването е опасно за кърмачета и деца в ранна детска възраст, неимунизирани срещу инфекцията, отбелязват от здравната инспекция.