10 иновативни кошчета за битови отпадъци с вградена преса и соларно захранване ще бъдат поставени на централната пешеходна улица във Варна. Те са с вместимост 120 литра и с помощта на вградената преса ще се намалява обемът на  битовия отпадък вътре в съда 10 пъти. Автономното захранване работи пълноценно до 48 часа и така може да се намали кратността на събирането на пресования отпадък, следователно – и сумата за сметосъбиране. Новите кошчета са по пилотен проект ще бъдат разположени в зони с видеонаблюдение, за да се предотврати тяхното повреждане от вандалски набези, съобщи заместник-кметът по екологията Христо Рафаилов.

До средата на септември ще заработи първата площадка за едрогабаритни отпадъци (ЕГО), а до края на годината - и втора площадка, на които гражданите ще могат да си изхвърлят безплатно едрите отпадъци, а не в близост до контейнерите за битов боклук, което и без това е забранено.

От началото на годината Община Варна е наложила санкции на физически лица и фирми в размер на 112 хил. лв., а за същия период на миналата година сумата е била 71 хил. лв. Рекорден ръст от 300 000 лв. бележат и наложените глоби на сметопочистващата фирма в града за последния месец.

Рафаилов обясни, че екипът му прави обстоен анализ на възможните варианти за формиране на такса смет, която, по закон, трябва да се приложи във всички общини от 2025 г. Работна група обследва методологиите в другите градове, а избраната за Варна ще се подложи на публично обсъждане.

Според данните на заместник-кмета общината е с добри позиции по отношение на оползотворяване на отпадъка – 30 % се депонира в завода в с. Езерово, а около 70 % се оползотворява.

За подземните контейнери за боклук Рафаилов обясни, че вече в новите инвестиционни проекти за улиците ще се правят и подземните бункери за контейнерите за отпадък, но поради високи нива на подпочвените води в цели райони на Варна, като напр. около ЖП-Гарата, такива подземни контейнери не може да има.

Рафаилов призова на телефон 052/ 800-112 гражданите да продължават да подават сигнали, като е дал указания постепенно обработването им да трае до 24 часа, а не по две седмици или 1 месец, както това е било досега.