Затвърждаването и развиване на българо-китайските отношения бе основният акцент на среща в Сливен между китайския посланик Негово Превъзходителство Дун Сяодзюн и кмета Стефан Радев.

Обсъдиха се и възможности и стимулите за местния бизнес от двустранното сътрудничество.

Гостът благодари за гостоприемството, оказаната чест и огромното значение, което домакините отдават на китайския език и култура.

Той допълни, че развитието на двустранните отношения създават добра база, като подчерта, че България е втората държава в света, която признава и установява  дипломатически отношения с Китай. Дун Сяодзюн изрази очаквания, че през 2024 г., когато ще се честват 75 години от официалното установяване на българо-китайските дипломатически връзки, двете страни ще организират съвместно празнични мероприятия по този повод.

Гостите бяха запознати с историческото и културно наследство на Сливен, неговия бит и природни забележителности. Пред тях беше представен и най- мащабният проект, който Общината разработва – изграждането на индустриален парк в Сливен, познат като третия по площ в цялата страна.

Посланик Дун Сяодзюн призова местните компании да се включват активно в ежегодните панаири и изложения, които Китай организира.

В рамките на срещата бяха коментирани още темата за мира и икономическото развитие на страните, които да бъдат в основния фокус на днешния свят.  Бе обърнато внимание и на въпроса с въглеродните емисии. В тази връзка кметът подчерта, че Община Сливен предприема поетапно ефективни мерки за повишаване на екологосъобразността в региона.

В делегацията на посещение са още началникът на отдел „Образование“ към китайското посолство Ян Тиен и експертът в отдел „Политика“ към посолството, секретар на посланика и преводач Ма Ци.

На срещата присъстваха и зам.кметът по икономическото развитие инж. Стоян Марков, управителят на Индустриалния парк Соломон Москона, Ксианджи Тиен - доброволец от Китай в Хуманитарната гимназия в Сливен, общински експерти.

В програмата на делегацията е включено посещение на Националния музей на текстилната индустрия и на Късноантична и средновековна крепост „Туида“.

Чуйте...