Почти всички състави на секционно избирателни комисии на територията на област Смолян са претърпели сериозни промени, след първичната им регистрация. Това заяви за Дарик председателят на Районна избирателна комисия в Смолян Росица Чакърова.

„Както и на предишните избори и сега почти изцяло се подменя съставът на секционно избирателните комисии. Не знам защо се получава така, до сега сме си го обяснявали с пандемията и съответно разпространението на COVID-19 и техните страхове – просто са решили в последния момент да не участват. Сега обаче се случва същото, въпреки че не сме в пандемична обстановка".

Заявления за подмяна на членове на секции са подавани от страна на всички политически партии и коалиции, като този процес се предполага, че ще продължи и в самия изборен ден. С право на глас в област Смолян, по последни данни са малко над 98 000 души, като вота ще протече в общо 266 секции.

 „В 133 секции ще се гласува машинно, като в 10 от тях вотът ще премине на по 2 машини. Останалите 122 секции гласуването ще е с хартиени бюлетини. Тоест общият брой секциите на територията на област Смолян са 262. Има и 5 подвижни секции“.

Направена е необходимата организация за безопасно гласуване на болните и поставени под карантина заради коронавирус жители на областта, като по последни официални данни те са малко повече от 70 души.

В подвижните секции, които са за хора с трайни увреждания , в тях ще гласуват и хората, които са поставени под карантина. Съответно има специален ред, който е установен от Централната избирателна комисия - първо ще гласуват хората с трайни увреждания. В последствие, представителите на секционните комисии ще поставят предпазните екипи и ще се даде възможност да гласуват хората под карантина или болните от COVID-19. По никакъв н начин няма да има контакт между двете групи и хората не трябва да се притесняват от това нещо“, добави Чакърова.

Подвижни избирателни секции има разкрити само в три общини от десет на територията на областта. Заявки за гласувани в подвижна урна са подадени в Рудозем, Мадан, Доспат и 2 в община Борино. Освен това са разкрити и още 4 секции в лечебните заведения в региона. Те са в Смолян, Мадан и в Девин, като в града на термалните води ще има разкрита урна и в Специализираната болница по рехабилитация.

Във всяка от общините са определени избирателни секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването при произвеждане на изборите за народни представители, насрочени за 2 октомври.

Служители на МВР в област Смолян са ангажирани с охраната и обезпечаването на изборите на 2 октомври.

Според пресцентъра на полицията в Смолян,  е създадена организация за обезпечаване на обществения ред, сигурността на гражданите , охраната на изборните книжа и машините за гласуване, транспортирането им и охраната на избирателните секции за безпроблемното протичане на изборите за Народно събрание на Република България.

В Смолянска област ще бъдат ангажирани с охранителна задача около 495 служители на МВР, в това число са служители на ОД МВР, РД ПБЗН, РДГП – Смолян и ЗУЖ-Пловдив.

В изборния ден служителите ще следят в местата за гласуване да не влизат лица, които носят оръжие или предмети, опасни за живота и здравето на хората, както и лица в явно нетрезво състояние. Не се допуска внасянето на обемисти пакети и багаж. Забранено е паркирането на моторни превозни средства в непосредствена близост до секциите, както и оставянето на вещи без надзор.