Невероятно рядък, напълно артикулиран ембрион на динозавър е открит във вкаменено яйце, което е събирало прах повече от десетилетие в хранилището на музей в Китай, предаде iflscience. Смята се, че е на възраст между 66 и 72 милиона години и нероденият екземпляр разкрива невероятна връзка между динозаврите и съвременните птици.

Принадлежащо към група пернати беззъби тероподи, известни като овирапторозаври, неизлюпеното създание е около 27 сантиметра дълго и бележи първото откритие на ембрион на динозавър, показващ поза, която е типична за днешните птичи ембриони. Малко преди да се излюпят, съвременните птици извършват поредица от маневри, известни като подпъхване, което включва извиване на тялото и навеждане на главата под крилото, но еволюционният произход на това поведение досега оставаше неизвестен.

Откриха перфектно запазен ембрион на динозавър във вкаменено яйце
Baby Yingliang. Getty Images

Съобщавайки за откритието си в документ от 2021 г., авторите на изследването обясняват, че техният екземпляр – с прякор “Baby Yingliang“ – е открит с глава „вентрално спрямо тялото, с крака от двете страни и гърбът, извит по протежение на тъпия стълб на яйцето. ” Подобна поза, казват те, е „преди това неразпознавана при нептичи динозавър, но напомня на късен стадий на модерен птичи ембрион“.

Смята се, че подпъхването играе жизненоважна роля в процеса на излюпване на птиците и тези, които не успеят да заемат тази позиция, е много по-малко вероятно да оцелеят след излизането си от яйцето. Това, че бебето Yingliang изглежда е заело същата поза, предполага, че феноменът може първо да е еволюирал сред древните тероподни предци на съвременните птици.

„Този малък пренатален динозавър изглежда точно като бебе птиче, свито в яйцето си, което е още едно доказателство, че много черти, характерни за днешните птици, са се развили за първи път в техните предшественици динозаврите“, каза авторът на изследването професор Стив Брусат в изявление, реагирайки на това очарователно откритие.

Съхранява се в Музея на естествената история на камъка Yingliang, “Бебе Yingliang“ е сред най-пълните ембриони на динозаври, откривани някога, позволявайки на изследователите рядък поглед към непокътнато бебе теропод. Въпреки това, тъй като това е единственият екземпляр от този вид, авторите на изследването признават, че не могат да се направят твърди заключения за естеството на ембрионите на динозаврите от техните наблюдения и че ще трябва да бъдат изследвани повече вкаменелости като този, преди да бъдат потвърдени каквито и да било хипотези .

Въпреки това те заключават, че „този нов изключителен изкопаем ембрион намеква, че някои ранни поведения в развитието (подпъхване), често считани за уникално птичи, може да са вкоренени по-дълбоко в линията на тероподите.“

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм