Учените отдавна знаят, че по-високите температури на въздуха допринасят за топенето на повърхността на ледената покривка на Гренландия, но ново проучване откри друга заплаха, която атакува леда под повърхността му - топлата океанска вода, движеща се под огромните ледници, ги кара да се топят още по-бързо.

Резултатите са публикувани този понеделник в списанието „Нейчър Геосайънс” от изследователи, които са изучавали един от многото „ледени езици“ на ледника „Nioghalvfjerdsfjorden”, известен също като 79-градусовия северен ледник, намиращ се в североизточната част на Гренландия, съобщава Си Ен Ен.

Газовете, които разрушават озоновия слой, може би са предизвикали екстремно затопляне на Арктика

„Леден език” е ивица лед, която плава по водата, без да се откъсва от леда на сушата. Този, който учените са изследвали, е дълъг над 80 километра.

Проучването разкрива подводно течение, широко близо два километра, в което топлата вода от Атлантическия океан тече директно към ледника. Това води до затопляне на леда и съответно ускоряване на топенето на ледника.

"Причината за засиленото топене вече е ясна", казва Янин Шафер, океанограф от Института Алфред Вегенер в Германия и ръководителка на екипа от изследователи.

Данни на НАСА: 13 от 13 станции на Антарктическия полуостров отчитат понижаване на температурите

Учените откриха подобен поток, който тече близо до друг от ледниците на Гренландия, където наскоро голям леден език се откъсна в океана.

Масовите загуби от ледената покривка на Гренландия понастоящем са най-големият двигател на покачването на морското равнище в световен мащаб и според проучване, публикувано през декември в списанието Нейчър, ледените пластове на Гренландия в момента се топят седем пъти по-бързо, отколкото през 1992 г.

Тази ледена покривка съдържа достатъчно вода, за да повиши глобалното морско равнище с повече от седем метра.

Голяма част от Арктика изпита рекордни температури миналото лято, което доведе до топенето на 11 милиона тона повърхностен лед само за един ден, заявиха учените. Това количество се равнява на 4,4 милиона олимпийски басейни.

Само през юли ледената покривка на Гренландия загубила 197 милиарда тона лед - еквивалент на около 80 милиона олимпийски басейни, според Рут Мотрам, климатолог от Датския метеорологичен институт.

Антарктида се топи: пътуване до „ледника на страшния съд”

При температурите на водата също бяха отчетени рекорди през 2019 г. Според проучване, публикувано в списанието „Напредък в атмосферните науки”, температурата на океана през миналата година е била с 0,075°С над средната за периода 1981-2010 г. Авторите на проучването заявиха, че топлината, погълната днес от световните океани, е еквивалентна на хвърлянето в тях на приблизително пет бомби като тези над Хирошима всяка секунда за последните 25 години.

Океанската топлина влияе и върху стабилността на морския живот, което може да доведе до по-малки улови на риба в много части на света, в които хората разчитат на океана като основен хранителен източник.

За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук 

Абонирайте се и за канала ни в YouTube