"Безводието е един от най-сериозните проблеми, пред които се изправят някои от общините в страната, но в много случаи местните власти не предприемат достатъчно мерки, за да го преодолеят". Това заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров пред журналисти в Бургас. Той посочи, че въпреки наличието на държавна програма за финансиране на проекти в областта на водоснабдяването и канализацията за периода 2024 – 2026 г., почти липсват подадени проекти, ориентирани към справянето с липсата на вода.

„Изненадващо е, че общини с дългогодишни проблеми с безводието не участват в програмите за обновяване на водната инфраструктура". Примерът, който посочи министър Петров, е свързан с Перник, където загубите на вода надхвърлят 80%, а градът често се сблъсква с воден режим, но необходимите действия за подобряване на ситуацията все още не са предприети.

Министърът акцентира, че проблемът с безводието става все по-тревожен през последните години. „Според данни на Българската академия на науките, юни тази година е бил най-топлият месец, откакто се води статистика. В същото време притокът на водни ресурси намалява, особено в Дунавския басейн. Това е резултат от множество фактори – изменение на климата, сушата, която намалява подпочвените води, както и ниската ефективност на водопреносните системи, при които загубите на вода остават високи, дори и на места, където водните цикли са завършени“, обясни той.

Въпреки сложността на проблема, има примери за положителни резултати в някои общини. Враца, например, успява значително да намали загубите на вода благодарение на направените инвестиции в инфраструктурата.

Министър Димитров присъства в Бургас за участие в конференцията „От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот“, организирана от Европейската комисия и Министерството на околната среда и водите. Целта на конференцията е да насърчи диалога между регионалните участници в басейна на река Дунав и Черно море. Темата поставя акцент върху нуждите и действията на общностите в областта на научните изследвания и иновациите за възстановяването на река Дунав и Черно море. Ще бъдат представени и иновативни и природосъобразни решения за възстановяване на реките и морските води и устойчивостта на крайбрежните общности.

Чуйте повече от министър Димитров в звуковия файл:

Материал на Магдалена Динева