Конференцията "От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот" стартира днес от 09:00 ч. в Бургаския свободен университет. Тя е организирана от Европейската комисия и Министерството на околната среда и водите. Събитието бе открито от ректора проф. д-р Милен Балтов, който подчерта, че университетът е част от мрежата на учебните заведения в Черноморския регион и от тази година е сред Европейските университети на островните, пристанищните и крайбрежните територии, в партньорство с 12 чуждестранни институции.

Във форума участват министърът на околната среда и водите Петър Димитров, българският еврокомисар Илияна Иванова, представителят на България в Мисията за океаните и водите на ЕС Ивелина Василева, областният управител Мария Нейкова и др.

"Предизвикателствата са значителни, но обединението увеличава възможностите за промяна. България подкрепя мисията на ЕС за възстановяване на водите до 2030 година. МОСВ се присъединява към Хартата на мисията с ангажимент към три основни цели: опазване на биоразнообразието, борба със замърсяването и насърчаване на устойчив син икономически растеж," заяви министърът на околната среда и водите Петър Димитров при откриването. Той допълни, че страната ни, с приемането на Хартата на европейската мисия "Възстановяване на нашия океан и води," поема ангажимент както по програмата за морско дело и рибарство, така и по финансиране за постигане на целите. Министърът съобщи още, че за 2024 г. държавата е предвидила 69 млн. лева за проекти, насочени към модернизиране на водната инфраструктура и подобряване на качеството на водите.

"Река Дунав и Черно море са от ключово значение за прехраната на милиони хора, но се сблъскват със сериозни заплахи като замърсяване, загуба на местообитания и последиците от климатичните промени," отбеляза в своето видеообръщение еврокомисар Илияна Иванова. Тя посочи, че ЕС инвестира над 460 милиона евро по програма "Хоризонт Европа" за възстановяване на тези екосистеми, включително чрез стратегическа изследователска и иновационна програма за Черно море с над 70 милиона евро финансиране. 

Областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова подчерта, че пристанищата са важни, защото голяма част от дейностите на държавите зависи от търговията по вода. "Изграждането на устойчива черноморска политика за икономическо развитие ще даде нов импулс за съхраняване на водите и развитие на регионите“, сподели още тя.

В конференцията участват и други ключови участници от делтата на река Дунав и по-широките Черноморски общности, включително оперативна мрежа от донори, съществуващи мрежи в района на река Дунав, като Международната комисия за опазване на река Дунав (ICPDR) и BioEast – инициатива за обединяване на всички регионални участници от региона на река Дунав и Черно море, включително Украйна.