Местно опълчение срещу пришълците с вот в димитровградското село Бодрово на хората там. В селото с под 200 души население през 2019 г. не избираха кмет и последните 4 години управляваше наместик. Сега в списъка на МРРБ със селищата с най-голям брой новорегистрирани по настоящ адрес и подадени заявления за гласуване то излезе на второ място в страната с 40% ръст на населението.

Над 100 от местните хора бяха пред единствената секция в селото днес,  решени да не допуснат непознати с фиктивни регистрации да гласуват и променят вота им. Двама са кандидатите за кметския пост в Бодрово. 


По данните на регионалното министерство новорегистрираните по настоящ адрес в Бодрово са 112, като подадените искания за гласуване по настоящ адрес са 132, а населението с избирателни права- 281 души. Така то бележи ръст с 40%. Сигналът за фиктивни регистрации в Бодрово подаде Паско Запрянов.


От общинската администрация в Димитровград се скриха въпреки уговорката да коментират казуса кога и как са били направени въпросните регистрации. От ОИК също заявиха, че нямат отношение към проблема. Областният управител на Хасково Гинка Райчева разпореди проверка по случая, както и  за останалите 27 села в област Хасково със странен ръст на регистрации и заявления за гласуване. Според резултатите в доклада няма нарушения, а регистрациите били направени преди повече от 5 години. 


Данните от провежданите в селото избори от 2019 години до момента обаче не отчитат ръст на гласоподавателите, като през целия този период те са между 199 и 168. В изборите на 2 април списъкът включва 187 души. Днес в избирателния списък вече са 272 души.


Директорът на ОДМВР-Хасково Чавдар Георгиев също заяви, че не са констатирани нарушения при проверките в област Хасково. С уточнението, че където все пак били открити, данните са изпратени на съответните институции, които могат да решат дали да бъдат направени дерегистрации.


По разказите на хората от селото проверките били направени само по документи и дали собствениците на имотите знаят, че са обитавани от над 20 души, примерно. Бодровци са категорични, че регистрирани фиктивно с цел да гласуват в местния вот има и дори посочват 8 къщи, сред които и такива, които видимо са необитаеми.


Млади и стари в Бодрово сформират местно опълчение и заявяват, че няма да допуснат изборни пришълци да определят бъдещето им и да им изберат кмет. Затова и пред единствената секция в селото от сутринта имаше опашка от желаещи да гласуват. Сред тях бе и най-възрастният жител на Бодрово- 96-годишната Христа Тонева, която подпряна на два бастуна и с помощта на близки стигна до секцията и гласува. За промяна и доброто на Бодрово, както каза.


Сред избирателите на опашката бодровци сочат и човек, който признава, че живее в Димитровград и е дошъл специално, за да гласува в селото, където по думите му, бил зет. Той не знае колко са кандидатите за кмет на Бодрово. Не знае и дали има регистрация по настоящ адрес... Местните са категорични, че никога не са го виждали... 


В Бодрово настояват за законови промени, които да ограничат възможностите за фиктивни предизборни регистрации. Признават, че не са оптимисти, че ще се случи. Борба за власт и това всичко, но не е правилно, заявяват те.


И се надяват в изборите днес да победи честният вот.