Само през последните пет години светът се сблъска с епидемии от Ебола,треска Зика, друг коронавирус, наречен БИРС (близкоизточен респираторен синдром), а сега вирусът е просто известен като "2019-nCoV".

Новият коронавирус вече е убил над 100 човека, а повече от 4 500 са заразени.

Но за разлика от много предишни болести, при които е отнело години да се разработят ваксини, които да защитават хората, проучванията за ваксина за предотвратяване на тази епидемия започнаха буквално часове след идентифицирането на вируса, съобщава Би Би Си.

Всичко, което знаем за коронавируса до момента

Китайските отговорни лица обявиха генетичния код на вируса почти веднага. Тази информация помага на учените да определят от къде вероятно е дошъл той, как може да мутира при разрастването на епидемията и как да бъдат защитени хората от него.

Благодарение на развитието на технологиите и все по-голямата ангажираност на правителствата по целия свят към финансирането на проучвания относно нововъзникващи болести, изследователите успяха да започнат работа много бързо.

В лабораторията на Иновио в Сан Диего учените си служат със сравнително нов тип ДНК технология, за да разработят потенциална ваксина. "INO-4800" - както се нарича в момента – като плановете са да започне да се тества върху хора до началото на лятото.

Трима души у нас под наблюдение заради коронавируса

Кейт Бродерик, старши вицепрезидент по научноизследователската дейност в Иновио, каза: „След като Китай предостави ДНК последователността на този вирус, ние успяхме да го пресъздадем чрез компютърна технология в нашата лаборатория и да проектираме ваксина в рамките на три часа.”

Нашите ваксини са от ново поколение, защото използват ДНК последователности от вируса, които да се насочат към конкретни части на патогена. След това използваме собствените клетки на пациента, а те се превръщат във „фабрика” за ваксината, засилвайки естествените механизми за реакция на организма. "

От лабораторията на Иновио казват, че ако първоначалните тестове върху хора са успешни, ще последват по-мащабни опити, в най-добрия случай в реалната обстановка на епидемията в Китай "до края на годината".

Невъзможно е да се предвиди дали тази епидемия ще е приключила докато се разработи ваксината. Но ако времевата линия на Иновио върви по план, това ще бъде най-бързата нова ваксина, която някога е била разработена и тествана в реално огнище.

Последният път, когато подобен вирус - ТОРС - се появи през 2002 г. - Китай прекалено бавно уведоми света какво се случва. По тази причина, когато се започна сериозна работа по разработване на ваксина срещу вируса, епидемията беше почти приключила.

Д-р Мелани Савил, директор на изследванията и развитието на ваксините в Коалицията за иновации при подготовка за епидемия, заяви: "Мисията е да се гарантира, че появата на подобни вируси вече не е заплаха за човечеството и да се разработят ваксини за възникващи инфекциозни заболявания."

Коалицията за иновации при подготовка за епидемия финансира и две други програми, които разработват ваксина за този нов коронавирус.

Броят на жертвите от коронавируса расте

Университетът в Куинсланд работи над ваксина тип "молекулярна скоба", за която се твърди, че "дава възможност за целенасочено и бързо производство на защита от множество вирусни патогени".

Компанията „Модерна Инк” в Масачузетс, също разработваща ваксина в момента, обедини усилията си с Националния институт по алергии и инфекциозни болести в САЩ, за да ускори своите изследвания.

Световната здравна организация също се включва в този глобален стремеж за нова ваксина. От там казват, че следят напредъка на редица изследователски центрове, включително трите, подкрепени от Коалицията за иновации при подготовка за епидемия.

Въпреки че усилията за разработване на ваксина за този нов коронавирус вървят с пълна пара, изследванията все още са в ранен етап при всички, участващи в „състезанието”. Клиничните тестове отнемат време и се извършват най-добре в рамките на огнище.

Какви мерки взима България срещу коронавируса?

Няма гаранции, че някой от разработваните в момента проекти ще бъде достатъчно безопасен и ефективен, за да бъде използван при огнището в Китай.

Експертите ще разгледат редица критерии, преди да започнат да се правят реални тестове”, казва Ана Мария Хенао-Рестрепо от програмата на Световната здравна организация за спешни случаи по отношение на здравето.

Разбирането на болестта и разработването на ефективни мерки за противодействие са от решаващо значение за контрола на епидемията.“

Световната здравна организация трябва да реши до няколко дни коя от разработените ваксини ще бъде тествана първо върху хората.

За повече новини и любопитни материали последвайте страницата ни във Фейсбук 

Абонирайте се и за канала ни в YouTube