Кметът на община Кюстендил Петър Паунов отговори на въпроси на жители на общината , който диалог вече традиционно се случва всеки месец.
Поставените сега въпроси бяха основно за поддържането и окосяването на тревните площи в града, кастренето на дървета, инвестиции и работни места.
"Над 1000 дка площи коси в момента община Кюстендил, почти всички са окосени поне по веднъж, в центъра на града са окосени по повече пъти и в част от кварталите и там, където видимостта би попречила на движението.Ако се включат повече наши съграждани в окосяването със сигурност ще е още по- лесна поддръжката.И ако някой смята , че 1 000 дка , и това не са масив , това са стотици градинки, паркове под различни наклони могат да бъдат поддържани при тези пролетни дъждове без да има високи треви, очевидно не е свързан с реалността .
В момента се коси на 4 дни, ако смятате, че имаме ресурс да косим на 4 дни , очевидно не сте запознат с технологията и възможностите на нашата община.Не ми е известно и в света да има място във валежния сезон, където да няма треви които да са по- високи, уверявам ви, че с колегите правим невъзможното", коментира Паунов.
„Тези огромни дървета при кафето на Чудомир ще бъдат ли отрязани своевременно или ще чакаме ураган да стори непоправимото“, попита Анета Костова.
Кметът отговори, че зелената система на Кюстендил е създадена през 60-те години на миналия век, а средната възраст на дървесните видове е около 70 години, като отделни видове надхвърлят 80, 90, дори 100 години.
В тази връзка е предизвикателство пред общината подмяната на дървесната растителност, особено тази разположена по тротоарите. Отделни дървесни видове са ценни и общината се стреми да полага специфични грижи“, заяви кметът.
Само за миналата и тази година са засадени над 300 дървета в община Кюстендил, а се реже там където има опасни дървета, където пречат на сгради или подкопават имот,посочи още Паунов.
Той припомни, че през 2020 година общината е наела лицензирани специалисти, които да обследват дърветата в центъра на Кюстендил, както и 4 чинара в квартал „Колуша“. Експертите са посочили в доклада си, че няма основание въпросните дървета да бъдат отсечени, като те са в добро фитосанитарно състояние.
Росица Апостолова попита кога дърветата ще бъде окастрени. „Дърво намиращо се на улица „Неофит Рилски“, на 50 метра от Общината принуждава хората да ходят по улицата, защото е обрасло почти до долу. Не е само то“.
Кметът Петър Паунов обясни, че се извършва непрекъснато кастрене, като и това дърво ще бъде включено в системата. „Хиляди са дърветата, но екип, който работи с вишката е един“, отговори кметът.
Сред въпросите, изпратени до общината беше и този с работните места и инвестициите в Кюстендил.Той изброи подробно какви точно работници се търст в Кюстендил.
„Към момента има 319 работни места на Бюрото по труда в Кюстендил. Не зная какви работни места очаквате да се отворят, но аз не откривам сфера, в която да няма. Съобразно специалностите можете да се ориентирате. Що се отнася до инвестиции и вие самите можете да инвестирате, има достатъчно свободни терени“, заяви Паунов.
Паунов предостави и статистика за първото тримесечие на НСИ за средната работна, според която област Кюстендил е на 6-о място в страната.
„Заварихме я на предпоследно място, зад нас сега са Благоевград, Видин Силистра, Хасково и Смолян. Четири от тези области са със средна работна заплата за месец март под 1300 лв. Средната работна заплата за Кюстендилска област е 1344 лв. Заплатите не са най-ниските в страната, а работни места има. Не са заети и работните места в общината, които обявихме“, каза още Паунов.
На въпрос кога ще се поставят камери за скорост на ул.Г.С.Раковски- камери за скорост се поставят от МВР, община Кюстендил няма право да поставя такива.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм