Калин Стоянов играе основна роля в политическия театър през последните месеци у нас, който някои съвсем основателно биха определили по-скоро като цирк.

Стоянов, бивш шеф на ГДБОП, униформен от кариерата, беше назначен като вътрешен министър в т.нар. ротационно правителство, сглобка или кабинет “Денков/Габриел”. Първоначално МВР шефът привидно се радваше на доверието на партньорите в управлението ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, докато в един момент не му бе поискана оставката през ноември м.г. от “Продължаваме промяната-Демократична България”. Тогава София избухна в пламъци по време на протеста срещу БФС, а вътрешният министър не беше на терен, защото бил ангажиран с... кинопрожекция. Стоянов тогава обясни, че оставката му се иска от някой, „който два дни ми се моли да стана министър на вътрешните работи“. А съпредседателят на ДПС Делян Пеевски, с който Стоянов е сочен за близък, побърза да обяви, че оставката на МВР шефа се иска, защото “не се е поддал на натиск преди изборите да работи с ПП-ДБ”. ГЕРБ не участваха в призива за оставка, а от ПП-ДБ намекнаха, че всъщност Стоянов, макар и в техния кабинет, е в МВР от “квотата” на ГЕРБ.

В крайна сметка сглобката се разглоби и България отиде на предсрочни избори. Дойде време за служебен кабинет, назначен по разпоредбата на новите конституционни разпоредби, единодушно гласувани от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и подкрепата на тогава цялостното ДПС.

С тях правомощията на президента бяха силно ограничени при избора му за служебен премиер, какъвто може да избере само измежду няколко лица на високи държавни длъжности. Президентът Румен Радев тогава се спря на председателя на Сметната палата Димитър Главчев - кадър на ГЕРБ, бивш председател на Народното събрание и дългогодишен депутат от партията на Бойко Борисов.

Това назначение предизвика критики за партийната окраска на служебния министър-председател, който следва да е равноотдалечен от всички политически сили, за да може да организира честни предсрочни парламентарни избори. Борисов побърза да каже, че не се е чувал с Главчев поне от десет години и така това подозрение в зависимост утихна.

Оказа се, че Главчев държи на Калин Стоянов, защото именно него остави начело на вътрешното ведомство, въпреки критиките на ПП-ДБ. Тогава президентът нямаше проблем да подпише указа за състава на Министерския съвет, в който фигурираше и Калин Стоянов, като се оправда с шестата поправка в Конституцията, защото предложеният за служебен премиер избира министрите си, а той само подписва указа.

Какво се промени оттогава, та държавният глава днес прецени да чете по друг начин разпоредбата на основния закон, когато и кандидатът за нов служебен премиер Горица Кожарева предложи Стоянов да остане вътрешен министър? Президентът обяви, че с този мандат “не се гарантира успокояване на политическата обстановка и провеждане на честни избори”. И отказа да назначи този кабинет.

Това обаче всъщност остави Калин Стоянов в МВР, защото до избора на нов служебен премиер, правителството на Димитър Главчев остава начело на държавата, а негов министър на вътрешните работи е Калин Стоянов.