„Тримамиум – антична крепост и некропол“ е името на изложбата, която ще бъде открита във вторник, 19 ноември, от 18.00 ч. в зала „Княз Александър I“ на Историческия музей. Концепцията и реализацията са дело на археолога д-р Никола Русев, който през годините участва в систематични теренни проучвания на обекта.

Изложбата представя разказ за една от многобройните римски и късноантични крепости, изградени на десния бряг на река Дунав. Тримамиум е важна част от римската укрепителна система по протежението на имперската граница. Днес руините на военния лагер заемат територия върху хълмист терен в местността „Стълпище“ на около 3 км. от с. Мечка, Русенска област.

Археологическият обект е проучван в периода 2006-2009 г. и през 2017 г. Разкопките са предизвикани от честите иманярски набези и са организирани от гл.ас. д-р Върбин Върбанов от Регионален исторически музей – Русе. По време на тези пет сезона работата е концентрирана в границите на укрепената територия, където са проучени няколко постройки и други останки, както и към разкриването на част от укрепителната система на Тримамиум. Най-ранната постройка е датирана от времето на II в., а най-късното строителство принадлежи на късната античност (IV – VI в.) и средновековието (Х – ХIII в.). 

Важни за проучването на обекта са откритите тухли и керемиди с печати. Те съдържат надписи на латински език, като някои от тях дават информация за кохортата, която е била гарнизон на Тримамиум през III в. При проучване на некропола на крепостта са открити и изследвани 34 гроба, отнасящи се към три различни периода - римски (II – III в.), късноантичен (IV – VI в.) и средновековен (XII – XIII в.).