Институциите в Кюстендил обединиха усилия и набелязаха мерки с цел предотвратяване на други трагични инциденти с безстопанствени или домашни животни. Това стана по време на работна среща в Областна управа. Поводът за срещата бе трагичният инцидент с 18-годишното момиче, което загина при тежка катастрофа между кола и коне на околовръстния път край Кюстендил.
Общинските кметове и шефовете на регионалните институции обсъдиха какви законодателни промени са нужни. Те изразиха мнение, че разнопосочните изисквания в няколко закона не дават възможност за добро взаимодействие между институциите. Кметовете и директорите на регионалните институции настояха за засилен контрол и патрулиране по отношение на критичните участъци. Взе се решение да се създаде и комисия, която ще бъде под ръководството на зам. областния управител Георги Джоглев. Комисията ще има ангажимент да работи само върху решаването на конкретния проблем. Ще бъдат обходени животновъдните обекти в областта и ще се отбележат нерегистрираните такива. На срещата стана ясно, че днес такава проверка по животновъдни обекти е започнала в община Кюстендил. Тя е съвместна между ОДМВР, ОДБХ и Общината. “Ще се извършват периодично такива проверки в цялата област, както и ще се обърне внимание по отношение на регистрацията на животните,” обясни областният управител инж. Александър Пандурски. И уточни: “Земите, които са около най-натоварените и критични участъци, също ще се проверят чия собственост са. Комисията ще подготви конкретните предложения за опазването им и ще подготви законодателни промени, които ще бъдат предадени на народните представители от 10 МИР Кюстендил.”
На срещата всички институции от областта заявиха, че имат готовност да се включат в патрулирането и контрола.
“Да опазим живота на хората, селскостопанското имущество и републиканската пътна мрежа от “случайни срещи” с животни - по тези точки търсихме решение и ще предложим законодателни промени с останалите институции. Търсим спешни варианти как да се обезопаси пътната инфраструктура - от една страна като ангажимент на общините и от друга страна - републиканската пътна инфраструктура, като ангажимент на АПИ”, коментира пред медии след срещата областният управител на Кюстендил. Срещата бе свикана по негова инициатива. Инж. Пандурски заяви, че трябва да се намери законен начин за решаване на проблема. “А той е: изчистване на противоречията в законодателството. Законът е писан за друго време, в което е имало други организации. За съжаление, действа и се прилага и към момента”, коментира Пандурски.