Мярка за неотклонение „Домашен арест“ по отношение обвиняем за неполагане достатъчно грижи към гръбначни животни - коне, които се намират под негов надзор, в резултат на което е последвала смърт на човек, престъпление по чл. 325в, ал.2, във вр. с ал.1, определи Районен съд – Кюстендил.
Прокурорът от Окръжна прокуратура бе внесъл искане за вземане на най- тежката мярка за неотклонение - „Задържане под стража“, но в съдебна зала пледира за по- лека мярка за неотклонение, предвид влошеното здравословно състояние на обвиняемия и факта, че се е явил вчера доброволно пред следователя. Защитата пледира за мярка „Парична гаранция“ или „Подписка“, като посочи, че срещу подзащитния му не се водят други досъдебни производства и няма опасност да се укрие.
Събраният доказателствен материал позволява на настоящия състав да направи обосновано предположение за съпричастност на обвиняемия С. И. към инкриминираното деяние, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“. Налице е и реална опасност същият да извърши друго престъпление, предвид завишената степен на обществена опасност на осъщественото деяние. Въпреки искането на прокуратурата и защитата за по- лека мярка за неотклонение, съдът счита, че втората по тежест мярка „Домашен арест“ е съобразена с практиката на Европейския съд за правата на човека, за постигане на баланс между обществения интерес и интензивността на прилаганата спрямо обвиняемия принуда. При ефективен контрол на изпълнението й, мярката „Домашен арест“ възпрепятства укриването или извършването на престъпление, се казва в мотивите на съдът.
Спазването на мярката да се контролира от РУ на МВР – Кюстендил и чрез средствата за електронно наблюдение от ГДИН, определи Районен съд - Кюстендил.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба и частен протест, пред Окръжен съд - Кюстендил.
69 - годишният С. И. от гр. Кюстендил е привлечен като обвиняем от прокуратурата, за това че на 28.12.2024 г., в гр. Кюстендил, около 01, 20 ч. на първокласен път I- 6 срещу бензиностанция „Л….“ не е положил достатъчно грижи за гръбначни животни – коне, които се намират под негов надзор, в резултат на което е последвала смърт на А. А. от гр. Кюстендил. Обвинението е за престъпление по чл. 325в, ал.2, във вр. с ал.1 от НК, който предвижда наказание „лишаване от свобода“ до 5 години и глоба до 10 000 лв.