Огромните и плашещи паяци Joro превземат все по-големи площи от САЩ. Размерът на паяка е колкото човешка длан.

Насекомите са се разпространили от Азия до южните щати на Америка, като иобщо не се плашат от студа. Нашествието им, обаче, може да се окаже полезно за местните екосситеми, предава АФП.

За първи път паякът пристига в щата Джордия през 2013 г. За няколко кратки години мрежите на ярко жълтите паяци с тъмносини и тъмночервени окраски вече се превърнаха в обичайна гледка.

„Причината да започнем да ги изследваме е, че те буквално паднаха в скута ни“, казва Анди Дейвис, еколог от Университета на Джорджия.

Таен тунел под килима спасява Кралица Елизабет II в случай на опасност

Учените сравняват новия нашественик със златния копринен паяк, дошъл в югоизточната част на САЩ преди около 160 години от тропиците.

В статия, публикувана в списанието Physiological Entomology, Дейвис и неговият колега Бен Фрик откриват прилики, но и поразителни разлики между насекомите: метаболитната скорост на паяка

Joro е около два пъти по-висока от тази на неговия братовчед, сърцето му бие 77 процента по-бързо, и може да оцелее при кратки замръзвания.

Това означава, че той може да оцелее по-добре при по-студен климат. Огромните паяци не са агресивни към хората, а и зъбите им не са достатъчно големи, за да представляват каквато и да е заплаха.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм