Ракът на гърдата е лечим, особено, когато е хванат в ранен стадий - необходимо е само да се прави редовна профилактика. Това съобщи в „Дарик кафе“ д-р Росица Кръстева. От думите й стана ясно, че макар в световен план случаите на диагностициран карцином на гърдата да нарастват, всъщност смъртните случаи намаляват - в световен план с 29 %.   

Най-важното нещо при рака на гърдата е профилактиката. Хората не бива да се плашат, че се откриват все повече случаи на рак. Това че се диагностицират нови случаи не е плашещо, стремим се да намалим смъртните случаите“, обясни д-р Кръстева.

Тя уточни, че е много важно да не се чака появата на първите симптоми. 

Ако чакаме ракът да даде симптом, занчи го хващаме късно. Той не дава симптом когато е малък, а когато има голяма туморна маса. Симптомът на рака обикновено късно се появява. Не бива да чакаме да ни заболи, да се появи туморна маса“, уточни Кръстева.

Тя подчерта, че при първи и втори стадий на заболяването, то би могло да бъде напълно излекувано, а скринингът е в състояние да улови и най-малките лезии. По думите й профилактиката не бива да се прави инцидентно, а системно. И добави, че „богатите страни“ са преценили, че е по-евтино да платят за профилактика, отколкото за лечение след това за здравето на нацията.

Ракът на гърдата е най-разпространеното заболяване в световен план. В България има 4000 нови случая на година. И макар от това заболяване да страдат предимно жените, оказва се, че и мъжете могат да развият рак на гърдата - при силния пол от бялата раса 1 % развиват такъв карцином, при чернокожите - над 15%.

Д-р Кръстева разясни, че при този вид злокачествено заболяване се наблюдава фамилна обремененост. „Наследственият рак на гърдата е около 10%“, обясни тя. Затова е важно, когато бабата и/или майката са развили рак на гърдата, дъщерята да си направи генетичен тест за предразположеност.

Д-р Кръстева каза още, че лечението на злокачествените заболявания се развива с бързи темпове. „Това е революция. Ние виждаме действително един невероятен успех в лицето на имунотерапията, на таргетната терапия, на новите технологии“, обясни д-р Кръстева.

Тя подчерта, че вече са налични и нови лекарства:

„Конюгати, при които малка молекула цитостатик, т.е. много малко количество от лекарството е закачено за моноконално антитяло, което реагира и отива на този рецептор, който туморът го има, закача се, влиза в туморната клетка и всъщност там се освобождава цитостатикът и по този начин е унищожена туморната клетка“.

Целия разговор вижте и чуйте в прикачените видео и аудио файлове.