В школата по гражданско образование „Младежки парламент – Европейски мост“ към ОДК варненски ученици научават как работят институциите, обучават се да дебатират, изграждат активна гражданска позиция. Част от тях гостуваха в студиото на Дарик, за да разкажат за школата и живота в нея.

„Школата е създадена през 2009 г. след влизането на България в ЕС. В нея има 60 деца. Изучаваме работата на европейските институции, но не пропускаме патриотичното възпитание. Всяка година организираме състезания. Разглеждаме в подробности проблеми, които вълнуват обществото. Например, „за” и „против” униформите в училище, за разширяването на ЕС, за запазването на българския лев, както и дали съществува Дядо Коледа. Посещаваме европейски столици – тази година бяхме в Париж, а миналата бяхме в Брюксел, където посетихме много институции. Задължително при такива визита посещаваме посолствата. Готвим децата да имат активна позиция, да са мислещи хора и в крак с ежедневните проблеми. Подготвяме бъдещи управленци и лидери”, заяви ръководителят на школата Добринка Костова.  

,,Много сериозен граждански проблем, който често коментираме в школата, е именно липсата на активно гласуване. Ниската гласоподаваемост води до нестабилност в държавата“, сподели Анна Якомова.

,,Подготвяме видео, посветено на единен европейски номер за спешни случаи 112. Поводът за създаването му е нашумелият проблем с лъжливите сигнали от ученици. Смятаме, че реализирането на този проект ще намали фалшивите обаждания“, каза на свой ред Ивайло Митев.

,,Дебатираме за обществени проблеми, които засягат всеки гражданин. Така, когато пораснем, ще можем да изградим активна позиция и да взимаме най-добрите решения в ситуации от ежедневието“, разказа Алек Капитанов.

,,Коментираме най-различни теми. От „за“ и „против“ униформите в училище до по–сериозни теми като разширяване на Европейския съюз и „за“ и „против“ запазването на българския лев“, добави Адрияна Вашева.

Целият разговор с децата от школата и нейния ръководител е прикачен.