Археологически проучвания започват в землището на руенското село Трънак, стана ясно днес след заседание на Министерски съвет. Изследванията на терен ще продължат три години и са част от проекта "Лупинг от Рупча до Ветрино", обявен за национален обект.
Имотите попадат в района на дейност на Териториално поделение „Държавно горско стопанство Айтос” към Държавно предприятие „Югоизточно държавно предприятие” - гр. Сливен.
А решението на кабинета е в съответствие със Закона за горите, с който се допуска извършване на теренни проучвания и консервация в поземлени имоти в горски територии - частна държавна собственост.
„Лупингът от Рупча до Ветрино“ е част от Вертикалния коридор за пренос на втечнен газ, а инициативата е на няколко държави - Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова. Целта е е да подобри сигурността и да осигури разнообразие на източниците и маршрутите за пренос на газ.
Проектът за Вертикален газов коридор включва разширение на вече съществуваща мрежа, а не изграждане на изцяло нова такава. Той ще използва стария Трансбалкански газопровод. Това ще позволи транспортирането на природен газ от Гърция до Молдова и подземни хранилища в Украйна. От там той ще може да стига до други държави в Европа.
Изграждането на българската част от проекта е разделено на три части - обект "Лупинг от Кулата до Кресна", обект "Преносен газопровод от Пиперево до Перник" и обект "Лупинг от Рупча до Ветрино". По този начин ще бъде повишен капацитетът за пренос на газ от Гърция към България и от България към Румъния.