„За деветото поред издание на конкурса имаме участници от 9 държави, което за нас е изключително радостно и гордост. Осем европейски държави и Израел, все млади хора, които са чули за нашия конкурс, чули са за България, проявяват интерес към българския разказ, интерес към спасяването на българските евреи и са отделили от своето време, енергия, сърце за да пишат разкази на тази тема. Общо 170 млади творци участваха в конкурса тази година. Имаме международно жури от всяка една представена държава - Полша, Словакия, Унгария Латвия Израел, Германия, Австрия и България.“.

Това каза за Дарик Алебрта Алкалай, основател на Центъра за европейско-българско сътрудничество „Алеф“, организатор на мащабния литературен конкурс „Който спаси един живот, спасява цяла вселена“.

Деветото издание стартира през юни в Бургас с изключително вълнуваща програма. Причината – край морето ще се съберат деца от почти всяко населено място на страната, а много от участниците в чужбина ще посетят България и Бургас за първи път в живота си.

Официалната церемония по награждаването ще бъде предшествана от първия по рода си младежки писателски фестивал „Приятелството - смисъл и спасение“.

В него освен интересни дестинации и провокации за младите творци, ще се включат истински звезди на творческото писане като номинираният за нобелова награда Георги Господинов, носителят на Европейската награда за литература - Георги Бърдаров и живият класик - поетът Недялко Йорданов.

„Стараем се да обхванем всички жанрове, защото много млади хора са изкушени от поезията, въпреки че нашият конкурс е за разказ искаме да ги срещнем с големи творци. През 2022 г. Центъра, заедно със своите участници и млади творци ще подари на Бургас пейка-книга. Тя ще провокира бургазлии да разберат малко повече за конкурса, но и да седнат и да почетат, защото дълбоко вярваме, че добрата литература може да спасява души и животи“, каза още председателят на „Алеф“.

Всяка година, селектираните най-добри творби на участниците се представят в специален сборник. За първи път обаче изданието ще е двуезично, а целта на „Алеф“ е произведенията да бъдат представени и на оригиналния език, на който са написани.  

Алберта Алкалай, сподели че желанието им е сборникът да стигне до чужбина, в училищата на тези деца, които са писали и са участвали в конкурса. А и българските разкази да бъдат преведени на английски, с което родните автори ще достигнат до широка международна аудитория.

Месец преди големия фестивал в Бургас, Алберта Алкалай като председател на Център „Алеф“ стана част от престижната церемония за годишните Международни награди на името на Симон Визентал, която се проведе във Виена под егидата на австрийския парламент.

Наградите се присъждат на личности и организации, които работят за опазване паметта на жертвите на холокоста, паметта на спасителите, ако има такива и срещу антисемитизма, езика на омразата, ксенофобията и расизма.

„Оказа се, че с оглед на цялостната световна обстановка и най-вече в Европа с войната в Украйна, крайните страсти, на които ставаме свидетели, изключително много вълнуват младите хора, а и всеки нормален човек. Да говориш за антисемитизъм, да говориш за холокоста днес не е някаква екзотика, защото отново след 80 години сме свидетели на една унищожителна война.

От българска страна ние бяхме единствени представители. За нас беше чест самото ни присъствие. Това означава, че нашите усилия са били забелязани и оценени“, сподели Алберта Алкалай.

Повече за първия по рода си международен младежки фестивал, за красивия начин, по който младите хора съхраняват и предават историята, чуйте в звуковия файл.

Всички новини от Бургас