Украинският президент Володимир Зеленски представи дългоочаквания си „План за победа“ пред украинския парламент в сряда, след като миналата седмица не успя да получи допълнителна, осезаема подкрепа по време на срещите си с европейските съюзници. Изказването му пред Върховната Рада дойде ден преди Европейския съвет в Брюксел, където Зеленски ще присъства.
Президентът остро критикува подкрепата, която Русия получава от Северна Корея, Иран и Китай. Зеленски добави, че украинското разузнаване има доказателства за не само доставка на оръжие от Северна Корея към Русия, но и за изпращане на севернокорейски работници в руските заводи, както и бойци на фронта в Украйна.
Планът, състоящ се от пет точки и три допълнителни „тайни“ точки, които се споделят само с определени партньори, ще бъде мост към бъдещи мирни преговори с Русия, заяви Зеленски пред депутатите в Киев, тъй като се стреми да укрепи позициите на Украйна достатъчно, за да сложи край на войната.
В основата на плана е желанието на Украйна да получи покана за присъединяване към НАТО - нещо, към което някои от съюзниците на Украйна са хладни, тъй като страната все още е във война.
Зеленски подчертава необходимостта от пренасяне на войната на руска територия, като например по време на офанзивата в Курска област, започнало в началото на август. Това ще предотврати създаването на евентуални "буферни зони" на украинска територия.
Зеленски също така представи дългосрочна визия за ролята на украинската армия в Европа след войната.
Планът включва и ново предложение за разполагане на „цялостен неядрен пакет за стратегическо възпиране на територията на страната, който ще бъде достатъчен, за да защити Украйна от всяка военна заплаха от страна на Русия“, заяви Зеленски, като заяви, че силната възпираща сила ще принуди Русия „да се присъедини към честен дипломатически процес за справедливо приключване на войната“ или гарантирано да загуби войната си.
Той обаче не даде повече подробности за това как би изглеждала една неядрена възпираща сила на практика.
Последните стълбове на Зеленски за мир са да се развие икономическият потенциал на Украйна и да се погледне напред към плана за следвоенно развитие. Зеленски твърди, че силата и опитът на украинската армия могат да бъдат използвани за укрепване на европейската отбрана след войната и евентуално да заместят някои американски сили в Европа.