В Националния пресклуб на БТА в Плевен се състоя пресконференция на общинските съветници Людмил Софрониев, Наталия Цанева, Чавдар Христанов и Герасим Петков от Общински съвет - Плевен, като с тях беше и арх. Красимир Попов.

„Добруването на гражданите на Плевен е в решаването на проблема с водата в града. Инвеститорите няма как да дойдат в Плевен ако няма вода, затова този проблем трябва да е основен приоритет! Да, Спортната зала е важна за града ни, но по-важна е водата!“.

Това каза Людмил Софрониев като припомни, че в края на миналата година четиримата съветници са  предложили декларация по темата с безводието, която обаче не е била одобрена от болшинството техни колеги в местния парламент. 

Той коментира още, че големите нови Арени в страната носят големи разходи за общините.

„Над 4700 лева струва за квадратен метър построяването на новата Спортна зала в Плевен с което бие досегашния рекордьор – „Арена Бургас“, каза Софрониев.

Той добави още, че средствата от 21 милиона лева с ДДС, предвидени за основен ремонт на пътя Плевен - село Ясен също биха могли да бъдат насочени в посока решаване на проблема с водоснабдяването на Плевен.

Чавдар Христанов определи проекта за изграждане на нова Спортна зала в Плевен като "нежизнеспособен". "Вода има на входа на Плевен но проблемът е, че в чешмите ни, на литър вода два са изтекли под краката ни, затова е редно средствата за Спортна зала да бъдат пренасочени към подмяна на водопроводи в Плевен".

За пренасочване на средства от проекти в посока по-добро водоснабдяване се обявиха плевенски общински съветници

Архитект Красимир Попов сподели подробности за проекта за залата който според него е изработен на тъмно, до излизането на строителното разрешение. Той коментира че залата ще бъде изградена с технологии като за индустриално хале.

Арх. Попов коментира още, че практиката с изграждане на нови спортни зали в България в последните години е показала към момента, че от 12 изградени, само една зала  че Архитект Красимир Попов сподели подробности за проекта за залата който според него е изработен на тъмно.

За пренасочване на средства от проекти в посока по-добро водоснабдяване се обявиха плевенски общински съветници

Арх. Попов посочи някои проблеми в проекта, свързани с енергийната ѝ ефективност, използването на възобновяеми енергийни източници.

"По нормите за енергийна ефективност сградата трябва да е Клас-А, а второто задължително услови е, че 55 % от консумираната енергия трябва да е от ВЕИ, което при 2,5 мегавата инсталирана мощност означава поне 1,4 мгв. Това няма как да стане технически, още повече, че покривът на Спортната зала няма как да приеме и един кв метър фотоволтаик", коментира арх. Попов.