Лошото отношение към депутатите е била водещата причина за напускане на партията. Това заявиха в интервю за Нова телевизия депутатът от Русе Светлин Стоянов и колегата му Деян Петков, които са от групата народни представители напуснали парламентарната група на ИТН. Стоянов каза, че не е бил убеждаван от ръководството на ИТН да се върне в редиците им. И двамата депутати бяха категорични, че не са получавали телефонни обаждания от премиера Кирил Петков. “На мен Петков не ми е звънял, нито някой от ПП. Решението съм взел абсолютно сам, без никакъв натиск”, заяви Светлин Стоянов и допълни, че не е бил убеждаван и от ръководството на ИТН да се върне.  “Моя телефон не само, че го няма Кирил Петков, но го няма и Слави Трифонов”, каза от своя страна Деян Петков.  Двамата заявиха още, че във вота на недоверие ще “гласуваме по съвест, защото сме достатъчно свободни да взимаме собствени решения”. “Всичко, което ще кажа в това студио, съм готов да мина полиграф. На мен господин Кирил Петков не ми е звънял. Решението съм си взел сам”, заяви пред Нова телевизия Светлин Стоянов, който досега е бил и областен координатор на ИТН за Русе.

Оказа се, че областните координатори на ИТН вече са минавали тестове на полиграф, за да доказват лоялност към партията на Слави Трифонов. “Относно предателството искам да кажа, че всички минаха полиграф и тест за лоялност. Аз минах теста с висока оценка”, каза Стоянов. “Аз съм един от хората, които се явиха на кастинг през 2018 г. За целия този период съм виждал Слави Трифонов максимум 4 пъти.” На въпроси за свързаност между Слави Трифонов и Орлин Алексиев, Светлин Стоянов разкри факти, които бил научил преди 3-4 месеца. “След изборите за 45-ото Народно събрание г-н Николай Радулов беше избран от 23 МИР. Накараха го да се откаже. Оказа се, че на негово място влиза господин Адемов, който е близък с господин Алексиев. От Благоевград влезе господин Георги Попов, който също е близък до господин Алексиев. В момента е назначен в МРРБ”, заяви Стоянов.

Стоянов разказа и как организационният секретар на ИТН Виктория Василева, с която са близки като възпитаници на Английската гимназия в Русе, му се е обадила да даде кандидати за шеф на ВиК-Русе. По думите на депутата той е предлагал по 2-3 имена за всяка позиция, за която са му искали – управлението на АПИ в Русе, БГ Тол, ВиК. Хората били както експерти, така и партийни номинации от ИТН. От 15-те имена Гроздан Караджов не харесал нито едно. По същия начин се отнесъл и към предложенията за шефове, направени от другите областни координатори на ИТН. „Трябва да са специалисти, а вашите хора не стават“, казал Караджов.