В навечерието на 139-годишнина от Съединението на България и броени дни след отбелязването на 135-годишнина от смъртта на Захарий Стоянов в село Медвен, се проведоха шестите четения, посветени на видния български революционер, политик, журналист и писател.

Сред официалните гости на форума бяха зам.- кметът на Община Котел Шериф Куванджъ, общинският съветник Захари Стоянов, зам.- областният управител на област Сливен Фатме Мустафова, служители на Исторически музей – Котел, общественици, публицисти и журналисти.

В родното място на именития медвенец специален гост на събитието беше и проф. Пламен Митев, преподавател в Софийски университет „Климент Охридски“. От трибуната на форума той изтъкна, че без силата на словото на медвенеца и таланта му на писане, съвременните учени днес не биха могли да напишат и една страница, която да отговаря на истината за миналите събития в България.

„Събирайки стотици документи Захарий Стоянов, прави възможно да се създаде архив на българското Възраждане, без който днес, ние учените не можем да напишем и една страница, която да отговаря на истината за минали събития. Благодарение на него, днес ние имаме достоверност за героите на политическото Възраждане на страната ни“ – изтъкна в словото си проф. Митев.

„Медвенският летописец възвръща в съзнанието на хората онези митични времена, когато думите „народ“ и „герой“ са били еквивалентни. Затова сме длъжни да съхраним паметта на героите!“ – посочи пред събралите се в залата на местното читалище и инициатора на четенията – г-жа Димитринка Петкова.

Във форума участие взеха още писателят Любомир Котев, ученици и музейни специалисти.

В рамките на събитието бяха наградени участници, взели участие в конкурса за есе на тема “Захарий Стоянов – летописецът на Националната революция“. Тазгодишните отличени ученици са:

1-во място: Мария-Михаела Димитрова, 10 клас от СУ „Неофит Рилски“, гр. Твърдица, с научен ръководител Румяна Генчева

2-ро място: Хатидже Миланова, 11 клас от СУ „Георги Ст. Раковски“, гр. Котел, с ръководител Славка Докова, която взе и наградата на председателя на журито на конкурса.

По традиция Шестите по ред четения, които се организират от Областна администрация Сливен, Община Котел, Исторически музей Котел, Кметство с. Медвен и Къща-музей „Захарий Стоянов“, приключиха с ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Захарий Стоянов.