Община Сливен вече изпълнява няколко основни проекта по Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/. Това стана ясно на последния за годината брифинг на кмета Стефан Радев и неговите заместници. Най-големият е този, по който се прави цялостна реконструкция на Дома за стари хора. Дейностите предвиждат обновяване и разширяване на помещенията, създаване на отделни помещения за двойки, изграждане на нови санитарни възли и създаване на по-добра среда за занимания с голяма зала.

„Вече има избран изпълнител за първия етап на Индустриален парк-Сливен. В момента тече процедурата за избор на изпълнители за санирането на одобрените жилищни сгради“, посочи кметът други проекти на Община Сливен. Той очерта и какви са основните рискове пред тях.

„Рисковете с този план, са изгубените ценни години за изпълнението му. В крайна сметка за нас остана малко повече от година време за изпълнение. Краткият срок прави тези проекти доста рискови. На държавно и общинско ниво трябва да се положат всички усилия да бъдат спасени колкото се може по-голяма част от тези средства. Но за тези три значими и важни проекта, които имаме, смятам, че ще ги изпълним в срок“, каза Радев.

По думите му кризата в управлението на централно ниво, липсата на стабилност и предвидимост, се отразява и на общините.

„Отминаващата година беше година, в която приключваха проекти по предходния програмен период и в същото време течеше подготовка за новия. За съжаление, ситуацията на ниво централно управление, доведе до сериозно забавяне в новия програмен период. За две години почти нищо не се случи от него, макар че през 2024 година бяха одобрени всички концепции, в които участва Община Сливен, а в нашия регион тя е общината, която участва в най-много концепции за следващия програмен период“, обясни градоначалникът и отбеляза, че и през 2025 година именно това ще са приоритетите, по които ще работи Общината – да работи по реализирането на започнатите проекти и търсене на финансиране.

На журналистически въпрос относно ситуацията с ВиК инфраструктурата Стефан Радев обясни, че Общината няма преки ангажименти по отношение на поддръжката, експлоатацията и изграждането й.

„Независимо от това за квартал „Речица“ подписахме споразумение с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за финансиране за асфалтиране на всички улици и тротоари. Вече сме обявили и процедурата за избор на изпълнител. Това може да стане, когато се въведе в експлоатация изградената нова канализация“.

Кметът посочи също, че Общината има още два заложени проекта за подмяна на водопровода в село Гавраилово и за нов довеждащ водопровод за село Градско. „Освен тях – за Крушаре от ВиК изготвиха идеен проект за реконструкция на водопроводната мрежа. За там сме поискали целево финансиране от МРРБ. Все още обаче нямаме подписано споразумение“, добави Радев.

„Затова пак казвам – Общината няма преки ангажименти. Опитваме се да привлечем безвъзмездни средства, защото в Закона за водите е разписано как се изгражда нова ВиК мрежа или се реконструира съществуваща. Има два начина – единият е, когато в бизнес-плана на дадено ВиК дружество е залегнала такава дейност, респективно са остойностени инвестициите, които ще направи и те са включени в цената на водата. Ако в тези-бизнес планове се заложат всички необходими инвестиции за подмяна на ВиК мрежата, цената на водата ще стане непосилна“, обясни сливенският градоначалник.

Той посочи, че другият начин за финансиране на изграждане и поддръжка на ВиК мрежа е Общината да го прави като формира за това отделна цена на водата.

„Тоест за тази част от мрежата се формира отделна цена, която се добавя към цената на водата, която събира дружеството. И когато някой говори как Общината не реконструира водопровода или не прави нов – Общината може да го направи. Въпросът е дали искаме да го платим така, както е разписано в Закона за водите. Популизмът у нас в последните години замъглява дискусията и я убива от професионална гледна точка. Ако един политик, който работи на национално ниво, има визия, че трябва да се направи нещо друго, спокойно може да внесе промяна в Закона за водите и там да разпише друг ред. Например, че държавата финансира реконструкцията и изграждането на водопроводи и хората няма да ги плащат, така че общините да започват да ги правят или каквото и друго да предложи“, подчерта Стефан Радев.